Kazachstán volí prezidenta, jasným favoritem opět Nazarbajev

26.04.2015 8:47

V Kazachstánu začaly předčasné prezidentské volby. Očekává se, že obyvatelé bohaté středoasijské republiky i popáté v řadě podpoří dosavadní hlavu státu Nursultana Nazarbajeva, který zemi autoritářsky vládne nepřetržitě od konce roku 1991 a nyní se uchází o další pětiletý mandát. Volební místnosti se dnes pro zhruba 9,5 milionu voličů otevřely v 7:00 tamního času (3:00 SEČ).

Kazachstán volí prezidenta, jasným favoritem opět Nazarbajev
Foto: Radim Panenka
Popisek: Interiér prezidentského paláce v Kazachstánu
reklama

Kazašské prezidentské volby mezinárodní pozorovatelé nikdy neuznali jako svobodné a spravedlivé. V předchozích volbách v dubnu 2011 získal Nazarbajev téměř 94 procent hlasů.

Opozice do volebního souboje nevyslala žádného svého kandidáta a oba další uchazeči o prezidentský post, komunistický kandidát Turgun Syzdykov a odborářský předák Abilgazi Kusainov, jsou považováni za stoupence 74letého Nazarbajeva.

Do soutěže o post budoucí hlavy státu se původně přihlásilo sedmadvacet zájemců, většina z nich ale souboj s Nazarbajevem buď sama vzdala nebo neprošla tvrdými úředními testy. Hlavním z nich byla zkouška z kazaštiny jako státního jazyka, jehož znalost není v mnohonárodním státě samozřejmostí. Nazarbajev zkoušku zdárně složil.

Nazarbajev se podle pozorovatelů drží u moci nedemokratickými zákony, potíráním opozice a miliardovými zisky z prodeje těžebních práv. Mnozí západní investoři však považují jeho znovuzvolení za záruku budoucí stability, která se opírá i o pečlivě udržovaný náboženský smír a výrazný růst životní úrovně řadových Kazachů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…