Každý desátý kandidát ve volbách je starosta, funkce se ale těžko slaďují

12.10.2013 21:19

Starosta – zřejmě nejpopulárnější povolání v blížících se parlamentních volbách. Z celkového počtu 5905 kandidátů je totiž starostou či místostarostou 549 lidí, což je přibližně každý desátý. Skloubit práci starosty a poslance ale často není jednoduché.

Každý desátý kandidát ve volbách je starosta, funkce se ale těžko slaďují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda strany Starostové a nezávislí Petr Gazdík

„Vyzkoušel jsem si to, ale nedoporučoval bych to nikomu,“ uvedl pro Právo Petr Gazdík, který půl roku působil jako starosta Suché Lozi na Slovácku a zároveň jako poslanec za TOP 09 a STAN.

Povolání starosty je přitom pro voliče u jednotlivých kandidátů atraktivní. Kandidáti mají totiž zkušenosti. „Zkušenosti z komunální politiky jsou k nezaplacení. Ale dělat najednou a dobře tyto dvě funkce – starostu a poslance – prostě v malých obcích nejde, protože tu není k dispozici aparát, jako je ve městech. Práce starosty je na plných 24 hodin,“ vysvětluje Gazdík.

Nejvíce starostů v těchto volbách nasadila ODS, a to 123. Na druhém místě je TOP a STAN se 119 starosty, poté ČSSD a lidovci po 87 a následují komunisté, SPOZ či ANO Andreje Babiše. Další stovky kandidátů působí jako radní či zastupitelé v obcích a krajích.

Jsou však kandidáti, podle nichž se více pozic dá skloubit, například Jan Bauer (ODS), bývalý starosta Prachatic. „Skloubit úspěšně starostování v okresním městě s výkonem poslance není obecně vůbec jednoduché. Rozhodující dle mých zkušeností je, zda máte na radnici přátelský a dobře fungující tým, který vás zastoupí, a také to, jakou pozici ve sněmovně zastáváte,“ míní.

Hejtmani z ČSSD, kteří kandidují do sněmovny, navíc dostali od svého vedení jasný vzkaz: je nevhodné, aby poslanci ze sociální demokracie kumulovali funkce. Do půl roku se mají rozhodnout, kterou si ponechají. Příkladem je jihomoravský hejtman Michal Hašek a Josef Novotný z Karlovarského kraje, u obou se poukazuje na jejich častou neúčast při hlasování ve sněmovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…