Kdo je největší hrozbou na světě? Možná vás to překvapí, ale Rusko to prý není

25.12.2016 12:34

Jeden z klíčových poradců končícího prezidenta Baracka Obamy Ben Rhodes poslal světu zásadní vzkaz. Čína je nebezpečnější než Rusko, soudí muž, který stojí po boku Baracka Obamy od roku 2007, kdy se podílel na přípravách Obamovy prezidentské kandidatury. Slova tohoto důležitého poradce přinesla arabská televize Al-Džazíra.

Kdo je největší hrozbou na světě? Možná vás to překvapí, ale Rusko to prý není
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Čína
reklama

Ben Rhodes hraje jednu z klíčových rolí v administrativě Baracka Obamy. Vyjednával např. o zlepšení vztahů s Kubou a snažil se americké veřejnosti představit výhody mezinárodní dohody s Íránem. A ačkoli se Rhodes chystá opustit Bílý dům, protože 45. prezident USA Donald Trump přivede poradce vlastní, Rhodes dává jasně najevo, že nehodlá nadále zahraniční politiku Spojených států pustit ze zřetele.  

V rozhovoru pro arabskou televizi poradce pro strategické otázky Rhodes mimo jiné prozradil, že Obama po nástupu do úřadu nepočítal s tím, že by rozmístění amerických vojenských sil udržoval v takovém rozsahu jako jeho předchůdce ve funkci George W. Bush. Stejně tak Obama nepočítal s výraznějším vojenským angažmá v Sýrii. Vojenská intervence prý rozhodně nebyla jedním z prvních plánů Baracka Obamy v této zemi.

Celý článek v angličtině najdete zde

Rhodes nepovažuje za chybu ani Obamovo rozhodnutí neangažovat se významně v Sýrii ani v okamžiku, kdy zde došlo k použití chemických zbraní. Dlouho totiž nebylo jasné, kdo chemické zbraně použil.

Rhodes nepouští ze zřetele ani situaci na Ukrajině. Obsazení Krymu ruskou armádou proti vůli ukrajinské vlády rozhodně nepovažuje za akceptovatelný krok. Má však za to, že z dlouhodobého hlediska představuje mnohem větší hrozbu Čína. „Rusko představuje bezprostřední hrozbu pro stabilitu mezinárodního řádu. Čína je však mnohem silnější zemí a je navíc v takové pozici, že může soutěžit se Spojenými státy tak, jak Rusko nemůže,“ věří Rhodes. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…