Kdo vyrobil Gretu? A o co mu šlo? Odpověď na palčivou otázku

29.08.2019 14:22

Aktivistka Greta Thunbergová plní články novin i informačních serverů, spolu s názory na její křížovou výpravu na ochranu klimatu. Odkud však Gretin úspěch pochází? Na to se v časopisu Reflex zaměřil Petr Sokol. Jmenuje dva muže, kteří Gretě pomohli ke slávě. A pokládá otázku, zda bude aktivistka více k užitku podnikatelům, kteří ze zeleného sektoru žijí, nebo „rozvracečům kapitalismu“.

Kdo vyrobil Gretu? A o co mu šlo? Odpověď na palčivou otázku
Foto: Repro Twitter
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová na dohled od Manhattanu
reklama

Píše, že nápad stávkovat před švédskými parlamentními volbami nebyl tak spontánní, jak se tvrdí. Dle Sokola pomohl Thunbergové ke slávě fakt, že její rodiče patří ke známým osobnostem. „S propagací Gretě proto od počátku pomáhal expert na PR Ingmar Rentzhog, jenž je navíc zakladatelem firmy s příznačným názvem We don’t have time (Nemáme čas),“ píše autor článku a dodává, že se jedná o tzv. start-up, který se snaží skrz sociální sítě získat prostředky pro investice do boje s klimatickou změnou. Sokol také říká, že kritici „klimatického náboženství“ Rentzhoga viní z vyrobení Grety za účelem propagace knihy její matky a také z důvodu propagace své firmy.

Anketa

Myslíte, že vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM vydrží na tomto půdorysu až do roku 2021?

90%
hlasovalo: 9526 lidí

Podle autora je právě osoba Ingmara Rentzhoga důvodem, proč někteří opravdu radikální aktivisté kampaň odmítají. Myslí si totiž, že se jedná o další akci, na kterou se nabalil velký byznys, jenž se snaží udržet „starý kapitalistický systém“ a „vydělat prachy“ na něčem, co způsobil.

Z těchto kruhů prý pochází Bo Thorén, jenž ve Švédsku zastupuje hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí). Jak autor píše, jedná se povětšinou o ultralevicové antikapitalistické aktivisty s heslem Změňme systém, nikoliv klima! Západní demokracie a tržní ekonomika podle nich nedokáží vyřešit oteplování planety. „Příznivci tohoto hnutí neváhají vystupovat v ruských vládních médiích a vyprávět tam o tom, jak se západní demokracie zmítají v problémech a neschopnosti,“ vyčítá aktivistům z Rebelie proti vyhynutí Sokol. A popisuje jejich praktiky jako občanskou neposlušnost, když aktivisté blokují například křižovatky v centru Londýna. „Aby ošklivým majitelům automobilů otevřeli oči,“ ironizuje.

Fotogalerie: - Hamáček zůstává

Jan Hamáček
Michal Šmarda
Roman Onderka
Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, ...
Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, ...
Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, ...

„Bo Thorén vyhledal Gretu Thunbergovou poté, co si všiml, že tato dcera slavných rodičů vyhrála už na jaře loňského roku v jednom z největších švédských listů esejistickou soutěž o klimatu. Později se ukázalo, že právě tento ‚rebel‘ byl opravdovým autorem nápadu na klimatickou školní stávku, kterou Greta inspirovala tisíce dětí po celém světě – aby v pátek místo  učení demonstrovaly v ulicích,“ informuje Sokol.

Dodává, že tito dva muži, Thorén a Rentzhog, reprezentují dva proudy. Jednak rostoucí klimatický byznys, který se snaží přesměrovat peníze z veřejných rozpočtů do „zeleného“ odvětví. A zadruhé krajní levici a progresivisty, kteří klima využívají ke snaze o „vyspravení“ západních demokracií a omezení tržního hospodářství. Podle autora článku Gretu od začátku podporovaly organizace spojené s prvním i druhým proudem.

To ovšem prý neznamená, že celá kampaň je umělá. „Zejména mladá a nejmladší generace si v klimatických stávkách a protestech našla svůj generační protest. Klimatická vlna se navíc stala jakousi formou protestu v rukavičkách, která umožňuje vymezovat se proti systému a nadávat na politiky, a přitom se nemuset bát, že bude člověk přiřazen k extremistům,“ míní Sokol. A na závěr přidává poznámku, že bude zajímavé sledovat, zda zvítězí zelený byznys, nebo naopak krajní levice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy jste zničili státní rozpočet! Fiala vytočil Hamáčka. A pak se jen smál pod rouškou

12:57 Vy jste zničili státní rozpočet! Fiala vytočil Hamáčka. A pak se jen smál pod rouškou

Hosty Partie Terezie Tománkové v televizi Prima byli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předseda OD…