Kdybych to nedělal, koalice už by neexistovala. Premiér promluvil v rádiu

26.05.2015 18:37

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl hostem úterní Kauzy dne Rádia Impuls. Rozhovor byl předtáčen a vznikl chvíli před tím, než započalo dnešní rokování o nedůvěře vládě. Předseda vlády si její práci pochvaloval, byť konstatoval, že občas není snadné dospět ke kompromisu v tomto „politickém manželství z rozumu“. Pár slov poznamenal na adresu Miroslava Kalouska (TOP 09), promluvil o vztahu s prezidentem a dal jasně najevo, že přes některé věci „nejede vlak“, jak se říká.

Kdybych to nedělal, koalice už by neexistovala. Premiér promluvil v rádiu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu KDU-ČSL

„Vláda je stabilní, nemá skandály, plní své programové prohlášení a i to dnešní hlasování je do značné míry umělé,“ prohlásil hned na úvod premiér a okamžitě připomenul, že program podpory biopaliv schválil ještě exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Sobotka trvá na tom, že koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL je koalicí z rozumu, ale věří, že vydrží, a vláda tak bude mít prostor spravovat zemi. Faktem sice je, že Andrej Babiš (ANO) opakovaně kritizuje ministry ČSSD, že příliš rozhazují, ale Sobotka má odpověď. „Ministři ČSSD nejsou jediní, stačí se podívat na požadavky Ministerstva obrany,“ podotkl. Koalice jako celek teď proto musí hledat peníze na to, aby splnila vše, co voličům slíbila, a to v oblasti sociální politiky, obrany, školství a tak podobně. Sobotka považuje za pozitivní, že se v koalici daří dojít ke kompromisům.

„Naším zájmem je, abychom v České republice měli kvalitní lékaře. K čemu by nám bylo, kdybychom měli drahé přístroje, ale neměli bychom lékaře,“ upozornil premiér. Proto je třeba dát peníze do zdravotnictví.

Došlo i na vztah premiéra s prezidentem, jak to tedy vypadá? „Střídavě oblačno,“ prozradil premiér s tím, že na něco zkrátka mají rozdílné názory. „Není tady válka mezi vládou a Hradem,“ pochvaloval si následně. S prezidentem je prý naplánována schůzka na neděli, Miloš Zeman pozval politiky do Lán, aby se pobavili o tom, jak co nejdříve přijmout euro. Podle Sobotky mezi politiky není rozpor v tom, že by se mělo euro přijmout, prezident, premiér a ministr financí se prý neshodnou jen v tom, jak brzy by k tomu mělo dojít.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V rádiu také zaznělo, že Sobotka odpracuje přibližně pětašedesát hodin týdně a prozatím to zvládá, byť to není snadné. Tato vláda má šanci vydržet celé čtyři roky, ČSSD jen jde o to, aby se plnila koaliční dohoda, kterou odmítá měnit. Je však připraven nadále obrušovat mezi politickými partnery hrany. „Kdybych to nedělal, tak už by koalice neexistovala,“ uzavřel své vystoupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A do pr... Miloš Zeman řekl Rusům ještě mnohem výživnější věci, než si všimli čeští novináři. To bude veselo

11:02 A do pr... Miloš Zeman řekl Rusům ještě mnohem výživnější věci, než si všimli čeští novináři. To bude veselo

Jak jsme již dříve psali, prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor ruské televizi NTV. Česká média už …