Kdybychom neměli EU, museli bychom si ji vytvořit, věří ekonom Sedláček. Kvůli krizím

21.12.2015 19:37

Ekonom Tomáš Sedláček v pondělním Interview ČT24 promluvil o české ekonomice, uprchlické krizi a změnách, na které se budeme muset připravit. Pokud prý ministr financí Andrej Babiš (ANO) spoléhá na elektronickou evidenci tržeb jako na kouzelný proutek, je to hodně slabé. Ve světě bychom podle ekonoma neměli spoléhat na Rusko a Čínu. Uprchlickou krizi bychom měli brát jako příležitost a morální test.

Kdybychom neměli EU, museli bychom si ji vytvořit, věří ekonom Sedláček. Kvůli krizím
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček
reklama

„My se stabilizujeme, ale světová ekonomika není připravena na další krizi. My jsme vyčerpali všechny monetární nástroje, a až zase jednou přijde krize, bude problém,“ varoval Sedláček.  Bohužel prý často zapomínáme, že se krize opakují.

Hlavní oblastí je pro nás Evropa

„My se bohužel zadlužujeme i v dobrých letech, byť míň než v letech špatných,“ doplnil. Čas od času je normální se zadlužit, ale naše západní společnost žije ve dluhu dlouhodobě, a to určitě zdravé není. Dá se tedy říci, že si žijeme nad poměry. S ekonomickými problémy se potýká už i Čína, byť stále roste. Čínské společnosti u nás zatím neudělaly velké investice. „My jsme země, která je zasazena v Evropě, naším hlavním partnerem má být Evropa, a to i proto, že s evropskými státy sdílíme další hodnoty,“ uvedl Sedláček.

Naproti tomu Rusko a Čína představují nestabilní země, nemluvě o tom, že nám styky s Čínou a Ruskem mohou poškodit vztahy s tradičními partnery. Na druhé straně jasně konstatoval, že obchod sbližuje státy. O tom ostatně svědčí i zrod EU, byť nešlo zdaleka jen o ekonomický proces. „My Češi bereme Evropu ani ne tak ekonomicky, ale účetně,“ povzdechl si Sedláček. Vzpomeňme si, jak jsme před pár lety vzhlíželi k Řecku. Teprve nedávno jsme se dostali do pozice, z níž můžeme na Řecko shlížet z vrchu.

A pomůže státu zavedení elektronické evidence tržeb. „Postupnou digitalizací k tomu dojde dříve či později, ale musí být výhodná pro podnikatele. A jestli je to ten jediný kouzelný proutek, jak vylepšit státní kasu, je to hodně slabé,“ posteskl si.

Bez EU bychom krize posledních let nedokázali řešit

Ve druhé polovině pořadu se vyjádřil k uprchlické krizi a k Ukrajině. Této zemi jsme pomohli vlastně jen zčásti, ekonomicky. A tato krize tak zůstala nedořešena. Stejně polovičaté zatím je řešení syrské krize. „Všimněte si, že jsme v poslední době měli čtyři krize: ekonomickou krizi, řeckou krizi, ukrajinskou krizi a běženeckou krizi. A kdyby nebylo EU, museli bychom si ji vytvořit, protože bychom je sami nevyřešili,“ vyjádřil svůj názor Sedláček.

Ekonomická krize pro nás podle jeho názoru představuje příležitost, ale my se nesmíme zabývat jen ekonomickými aspekty věci. Musíme hledět i na morální stránku daného problému. „Podle všeho země, které se chovají slušně k příchozím, což je jedno z přikázání ve Starém zákoně: Chovej se dobře k sirotkovi i k hostu, budou požehnány,“ připomněl ekonom.

„Breivik byl co? To byl blonďatý Nor s modrýma očima, který byl vychován v křesťanské společnosti. A svůj zločin také omlouval odvolávkami na křesťanské hodnoty. Takže co, to se budeme bát všech blonďatých křesťanů?“ ptal se host na závěr v narážce na fakt, že se řada lidí bojí všech muslimů bez rozdílu, což nedává smysl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…