Když nedal Drábek, dá Armáda spásy. Chudí dostali balíčky jídla

03.02.2012 12:36

Dávky v hmotné nouzi se v lednu nedostaly k některým rodinám s dětmi v Havířově na Karvinsku. Teď jim chybí peníze na základní potraviny, a tak jim Armáda spásy začala rozdávat krizové balíčky s chlebem, máslem a těstovinami. Rodiny s dětmi do jednoho roku dostávají také sušenou mléčnou výživu. Serveru Týden.cz to řekla vedoucí azylového domu pro matky s dětmi Armády spásy Blanka Wlosoková.

Když nedal Drábek, dá Armáda spásy. Chudí dostali balíčky jídla
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Úřad práce pro Prahu 1 a Prahu 2
reklama

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) přesto tvrdí, že úřady práce v lednu stihly všechny dávky vyplatit. Dodal, že lidé v tísni mohli požádat o okamžitou pomoc.

"Není pravda, že někdo mohl zůstat bez prostředků a že se na něj musel někdo skládat," odmítl Drábek.

Polovina rodin v azylovém domě využila potravinových balíčků

Úřady práce se v lednu potýkaly s novým systémem, který ztěžoval vyplácení dávek. Azylový dům podle serveru Týden.cz podobné problémy očekával, takže se ke konci roku začal zásobovat trvanlivými potravinami. Lidem pak rozdával především instantní polévky, krupici nebo mouku.

V domě je v současnosti 22 matek s dětmi a zhruba polovina z nich už využila krizový potravinový balíček. Armáda spásy ovšem pomáhá i těm, kteří nebydlí v jejich zařízení. Potravinový balíček vydala dalším dvěma matkám a očekává, že si pro něj přijdou i další lidé.

"Nejpozději do pondělí by všem už dávky v hmotné nouzi měly přijít. Pošťačka je u nás teď nejvíce očekávanou osobou," uvedla Wlosoková s tím, že obdobnou situaci v takovém měřítku za dobu své praxe nepamatuje.

I malé zpoždění znamená pro tyto lidi velký problém

Mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová uvedla, že se na místní oddělení sociálně právní ochrany dětí obracejí rodiny, kterým chybějí peníze. Město je pak odkazuje na Armádu spásy.

"Praxe je taková, že pracovnice sociálního odboru telefonicky oznámí Armádě spásy jméno konkrétní osoby, která si pro balíček přijde a má na něj nárok," uvedla Wojnarová na serveru Týden.cz. Vysvětlila, že potraviny jsou pořizovány částečně z rozpočtu Armády spásy a částečně z intervenčních fondů potravinové banky.

Řada lidí v regionu má peníze rozpočítány na každý den a několikadenní zpoždění může pro ně představovat velký problém. Mnohé ženy také berou fakt, že musejí žádat o potraviny, jako velké ponížení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…