„Ukazuje se, že množství vzájemně propojených krizových scénářů, které Evropská unie řeší, je na jeden summit možná příliš velké, protože v téhle chvíli byl hotov částečný závěr k otázce migrace, stále nemáme žádný závěr k otázce Brexitu a úplně se zapomnělo, že měl summit v plánu i Sýrii a Lybii, které by samy o sobě vydaly na týdny jednání,“ vyjádřil se Kmoníček v televizi k současnému summitu EU. Podle něj jde o kombinaci krizových scénářů, které EU řeší všechny v jednom okamžiku. „Bylo celkem jasné, jako je to u všech summitů, že jednání budou minimálně o dvacet hodin delší, než byly všechny nejhorší odhady,“ dodal.
Podle šéfa hradního odboru v zahraniční otázce stále ještě existuje možnost, že se státy dohodnou na nějakém základním schématu, který by umožnil britskému premiérovi začít ho s ním projednávat ve Velké Británii, a to i přes nový požadavek, s nímž přišlo Řecko (žádný stát jednostranně neuzavře své hranice, pozn. red). „U migrace se ani nedalo očekávat, že dojde k nějakému závěru, z toho důvodu, že tam nebylo Turecko,“ poznamenal dále Kmoníček. Také dodal, že se otázky summitu spojily z toho důvodu, že tu bylo nebezpečí tří propojitelných otázek. „Dříve nebo později se objeví jeden stát EU, který začne svoji pozici v jiné otázce posilovat ustoupením tady. To, co Řecko chce, je po Evropské unii záruka, kterou by muselo dát například za Makedonii. Řecko si ještě nevšimlo, že Makedonie není v EU, takže to Řecku může EU těžko zaručit,“ řekl s notnou dávkou ironie.
Slovo v pořadu dostal v této otázce i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), jenž si mimo jiné posteskl i nad tím, že česká delegace na summitu, která kromě zemí V4 údajně zastupuje i další země, jež mají podobné zájmy, šla v pátek ráno oproti jiným delegacím do postelí až v pět hodin ráno. „Premiér Tsipras řekl už včera, že pokud má odjet David Cameron jako vítěz, tak odjede jako vítěz i on,“ uvedl Prouza v Interview s tím, že je podle něho řecký premiér v křeči z toho, co dělá Rakousko, které oznamuje snižování počtu uprchlíků. „Bojí se, že někdo zavře hranice a uprchlíci se začnou hromadit v Řecku,“ sdělil Prouza důvody Tsiprasova razantního vystoupení s tím, že se na rozdíl od Kmoníčka domnívá v tom, že se Makedonie v případě nutnosti přizpůsobí, ale nejvíce záleží na tom, co udělá Rakousko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd