Keller se směje: Novičok přijde i u nás. Před stavbou Dukovan

8. 9. 2020 7:23

Vždy, když to vypadá, že má Rusko na dosah nějaký velký obchod či je na spadnutí dokončení velkého projektu, objeví se na scéně jed novičok. To zřejmě Rusové chtějí sami sebe připravit o každý rubl, který by mohli vydělat. A když se zdá, že by s některou zemí mohli mít standardní vztahy, zaleknou se toho, neboť mají rádi sankce a honem spěchají, aby vztahy pokazili a těší se na další sankce. Sociolog Jan Keller přináší trochu jiný pohled na dění kolem novičoku.

Keller se směje: Novičok přijde i u nás. Před stavbou Dukovan
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Jan Keller v ostravském knihcentru
reklama

Sociolog Jan Keller, bývalý europoslanec za ČSSD, vyložil v komentáři pro deník Právo svůj pohled na to, jak je to s jedem zvaným novičok, kterým byl v březnu 2018 otráven ve Velké Británii agent Sergej Skripal a kterým měl být v srpnu 2020 otráven i nejvýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.

Ten je momentálně léčen v Německu. Kreml popírá, že by s jeho otravou měl cokoli společného. Podle ruské strany není ani jisté, že byl otráven, ale podle německých expertů otráven byl a to právě novičokem.

S odvoláním na slova analytika Jana Schneidera Keller ironicky poznamenal, že o novičoku toho víme vlastně docela hodně. Víme, že útok novičokem prakticky nelze přežít, ale Sergej Skripal ho přežil. Víme, že jednou jed útočí na každého, kdo kolem něj projde a jindy si vybírá cílené oběť.

Kellnera navíc zaujalo, jak s novičokem pracují sami Rusové. Zdá se mu, že po tomto jedu sahají vždy, když mají pocit, že je na jejich zemi uvaleno příliš málo sankcí. To pak použijí novičok a mohou počítat se sankcemi novými.

Používají ho také, když se blíží dokončení nějakého důležitého projektu mezi Ruskou federací a další zemí. To novičok použijí, aby celý projekt těsně před koncem zhatili.

„V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argument,“ poznamenal kousavě sociolog.  

Další velkou zakázkou pro Ruskou federaci by se teoreticky mohla stát výstavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech a Jan Keller už vyhlíží, kdy bude kvůli tomu novičok znovu použit a proti komu by asi mohl útok směřovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…