Kerčská krize: Herman a Jurečka stojí za Ukrajinou. Ale také přišlo silné vyjádření od Okamury...

27.11.2018 13:15

Zatímco pirátský poslanec Jan Lipavský, vrchní představitelé NATO či představitelé USA nepochybují o tom, že se Rusko v Kerčském průlivu dopustilo vůči Ukrajině agresivního činu, poslanec hnutí Svoboda a přímá Demokracie Tomia Okamury naznačuje, že oním provokatérem a agresorem je Ukrajina. Předseda SPD Tomio Okamura se dokonce bojí, že roste riziko vypuknutí války v Evropě.

Kerčská krize: Herman a Jurečka stojí za Ukrajinou. Ale také přišlo silné vyjádření od Okamury...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
reklama

Napětí mezi Moskvu a Kyjevem narůstá. Představitelé ruských ozbrojených sil tvrdí, že se ruská federace dopustila agrese vůči ukrajinským lodím. Rusko naopak tvrdí, že ukrajinské lodě vyprovokovaly incident, na který ruské zbrojené síly reagovaly střelbou. Došlo tak ke zranění několika ukrajinských vojáků. Poslanec SPD Lubomír volný tvrdí, že mezi zraněnými jsou i příslušníci ukrajinských tajných služeb. Český zákonodárce má za ti, že mohli tito příslušníci chystat nějakou nekalost a ruské síly podle jeho názoru udělaly dobře, když zasáhly.

Fotogalerie: - Atomové zbraně v Brdech

​Nadace Železné opony uspořádala v objektu Javor 5...
Cestou do objektu Javor 51 byla zastávka v obci Mí...
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Vstupní brána do vojenského areálu v Brdech

Anketa

Obáváte se vypuknutí 3. světové války?

hlasovalo: 7481 lidí

„Na palubě ukrajinských plavidel zadržených v neděli ruskými pohraničníky u Kerčského průlivu byli i PŘÍSLUŠNÍCI VOJENSKÉ KONTRAROZVĚDKY UKRAJINSKÉ TAJNÉ SLUŽBY SBU. Rusové podle Kyjeva po ukrajinských lodích pálili raketami. Jeden z agentů byl těžce zraněn, potvrdil v úterý šéf SBU Vasyl Hrycak citovaný agenturou Interfax-Ukrajina. V komuniké uvedl, že ‚jeden z ruských bitevníků použil proti ukrajinským člunům dvě neřízené rakety, v důsledku toho jeden z důstojníků SBU utrpěl těžká zranění‘. Já osobně schvaluji použití všech ruskými ozbrojenými složkami použitých prostředků k odvrácení ukrajinské provokace a agrese,“ napsal Volný na sociální síti Facebook.

V podobném duchu se vyjádřil i Tomio Okamura, který k rusko-ukrajinské krizi natočil video. Ve svém vystoupení zdůraznil, že tato krize začala státním převratem na Majdanu, na který reagovali svobodní obyvatelé Krymu, kteří se rozhodnutím v referendu rozhodli připojit k Rusku. „Současné střety ukrajinského námořnictva a pohraniční stráže Ruska vyvolávají cílené napětí sloužící ke zvýšení pravděpodobnosti války v Evropě,“ pozvedl varovný hlas Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Takový je alespoň pohled Tomia Okamury. Většina svět, dodnes chápe Krym jako ukrajinské území, které v současnosti ovládají Rusové. Někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL má za to, že se Rusko znovu dopustilo aktu agrese, tentokrát v Azovském moři, k němuž svět nesmí mlčet. „Územní celistvost a mezinárodní dohody jsou základní předpoklady pro stabilitu a mír ve světě! Nikomu nesmí být toto tolerováno, je škoda, že takto (Vladimir) Putin zvyšuje již tak velké mezinárodní napětí,“ poasteskl si nad ruským prezidentem Jurečka.

Bývalý lidovecký ministr kultury Daniel Herman také nepochybuje o tom, že agresorem v rusko-ukrajinském sporu rozhodně není Ukrajina. Herman je navíc znepokojen tím, že Rusko v jeho agresivním počínání podpořila Čína.

„Eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se nelíbí prezidentu Trumpovi. Mně se také nelíbí. Čína hned přispěchala Rusko podpořit. Tato aliance mezi orientálními despociemi je varovná! Byl jsem na Ukrajině a mluvil s ukrajinskými představiteli. Rusko tam vede skutečnou válku,“ napsal Herman taktéž na sociální síti Facebook.

Sadu vyjádření k tomuto tématu uzavřel poslanec ODS Pavel Žáček, jenž připomněl slova stávajícího ministr zahraničí Tomáše Petříčka, který dal najevo, že je znepokojen počínáním Ruska, počínáním, které nelze na mezinárdní scéně tolerovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

13:53 Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

Situaci kolem rezignace ministra zdravotnictví Prymuly po jeho selhání v podobě noční návštěvy resta…