Klaus: Ke jmenování šéfa policie musí dát souhlas Nečas

20.1.2011 6:11 odp.

Podle prezidenta Václava Klause nemůže policejního prezidenta jmenovat jen ministr vnitra, kandidáta podle něj musí schválit i premiér. Klaus to dnes řekl Právu v Srbsku, kde je prezident na pracovní návštěvě. Informace zveřejnil server Novinky.cz.

Klaus: Ke jmenování šéfa policie musí dát souhlas Nečas

Prezident dosud pokračující spor mezi ODS a VV o výběr nového policejního prezidenta nekomentoval. K tomu, zda je vítěz výběrového řízení Petr Lessy vhodným kandidátem na šéfa policie, se Klaus vyjadřovat nechtěl.

Podle Klause nemůže policejního prezidenta jmenovat jen ministr vnitra, kandidáta podle něj musí schválit i premiér. Klaus to dnes řekl Právu v Srbsku, kde je prezident na pracovní návštěvě. Informace zveřejnil server Novinky.cz. Prezident dosud pokračující spor mezi ODS a VV o výběr nového policejního prezidenta nekomentoval. K tomu, zda je vítěz výběrového řízení Petr Lessy vhodným kandidátem na šéfa policie, se Klaus vyjadřovat nechtěl.

John nemá rozhodovat sám

"Pro mě je klíčové to, že v koaliční dohodě, která byla uzavřena v půlce loňského roku, došlo k evidentní dohodě, a já jsem přesvědčen, že je podepsána, že v této konkrétní věci, a to sice ve jmenování policejního prezidenta, nebude rozhodovat sám ministr vnitra, ale musí to být schváleno předsedou vlády," řekl Klaus. Dodal, že u jednání o této věci nebyl, pouze je informován, že taková je dohoda. "Jestli to tak dohodnuto bylo, tak je jasné, že není možné jmenovat policejním prezidentem někoho, kdo této podmínce nebude podléhat. V tomto smyslu já nemám co dalšího komentovat," uvedl Klaus. 

Úhel pohledu:
Autor služebního zákona: John nepotřebuje souhlas Nečase

Podle ministra vnitra Radka Johna (VV) by se novým policejním prezidentem měl stát Lessy, kterého mu doporučila výběrová komise. Premiér Petr Nečas (ODS) ale prohlásil, že trvají jeho pochyby o zákonnosti a nestrannosti výběru. John kritiku odmítl, za výběrem si stojí. 

Ministr vnitra dříve hovořil o dohodě, podle níž bude Nečas mít právo potvrdit výběr nového šéfa policie. "V koalici se hovořilo o tom, že dojde k výměně policejního prezidenta a premiér Nečas si dal podmínku, že ale bude kontrasignovat kandidáta. Toto samozřejmě budu respektovat," řekl John v listopadu, když vyzval k rezignaci tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Ve středu nicméně John uvedl, že si nedovede představit, že by premiér zpochybnil výběr ministerské komise.

Lessyho neznám

"Pana Lessyho jsem nikdy neviděl, v životě jsem to jméno do předvčerejška neslyšel. O žádných jeho charakteristikách nejsem informován, takže myšlenka, že bych já řekl, že se mi líbí nebo nelíbí, je úplně mimo můj okruh uvažování," komentoval dnes Klaus kandidáta na policejního prezidenta. 

Klaus po klíčovém jednání koaličních špiček před prosincovým hlasováním o nedůvěře vládě prohlásil, že bude garantem jejich dohody týkající se mimo jiné policejního prezidenta. Koaliční lídři se dohodli na tom, že prezident upozorní veřejnost na případné porušování dohody. Klaus sehrál důležitou roli i při rozhodování o budoucnosti Martinů. Nejprve policejního šéfa, který s rezignací váhal, podpořil. Den po koaličním jednání na Hradě nicméně Martinů přišel na Hrad a po schůzce s Klausem oznámil, že z čela policie odejde.

SLEDUJEME téma Policejní prezident

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, nep

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strašné! Omezení teplot se drsně vrací z vládních kruhů

12:25 Strašné! Omezení teplot se drsně vrací z vládních kruhů

Toto je strašná obžaloba nedomyšlené a neprojednané vyhlášky! Senátor Canov se zlobí na ministra prů…