Klaus má možná pravdu, zaznělo odněkud, odkud byste to opravdu nečekali

07.10.2013 7:02

Negativní reakce, které zaznívají na výrok exprezidenta Václava Klause, že by Česká republika měla vystoupit z Evropské unie, dávají tušit, že postoj po volbách bude prounijní. Můžeme čekat, že na přímé dotazy z Bruselu zazní po letech váhavých "uvidíme" spíše hlasité "ano", píše Ladislav Tajovský v komentáři pro Hospodářské noviny, které většinou zastávají přesně opačný pól - ať už jde o EU nebo o samotného Klause.

Klaus má možná pravdu, zaznělo odněkud, odkud byste to opravdu nečekali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Klaus

Podle autora komentáře není tak nemyslitelné, že by Česká republika nebyla členem Evropské unie. Vzhledem k naší geografické poloze by se na orientaci našeho obchodu nic nezměnilo. A v Schengenu, oblasti volného pohybu osob, můžeme prý být tak či tak.

Klaus tudíž stojí za úvahu, píše Tajovský. "Vnímat budoucnost jako jednu provždy danou naším rozhodnutím vstoupit do EU svědčí více než cokoliv jiného o absolutní nekompetenci v otázkách zahraniční politiky a neschopnosti vnímat turbulentní realitu," tvrdí. Jako se totiž mění parametry, podle nichž EU funguje, mění se i to, jestli se nám vyplatí ta či ona podoba členství.

Měli bychom zvážit rizika a přínosy

Poučit bychom se podle autora mohli z případu Velké Británie, která vychází z konzervativního postoje. Ten říká, že každé opatření se nejlépe hodnotí podle jeho výsledků a není od věci nehrnout se do nejisté budoucnosti, ale místo toho počkat, jak všechno dopadne, a až pak se rozhodnout.

Nejde podle Tajovského o žádnou ustrašenost nebo vypočítavost, ale spíše zdravý rozum, který velí zvažovat přínosy a rizika.

"Pokud tedy nadcházející české volby o EU nejsou, tak minimem toho, co musíme požadovat, je hlasování, které jednou právě o tomto bude. Za rok, za čtyři, to je úplně jedno," uzavírá Ladislav Tajovský v komentáři pro HN.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

22:58 Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

Piráti představili svůj 12bodový plán pro boj s dezinformacemi, v němž požadují, aby další ministers…