Klaus před velvyslanci ČR zkritizoval vládní koncepci diplomacie

30.08.2011 15:55

Prezident Václav Klaus při dnešním setkání s českými velvyslanci zkritizoval schválenou vládní koncepci zahraniční politiky.

Klaus před velvyslanci ČR zkritizoval vládní koncepci diplomacie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Václav Klaus
reklama

Obsahuje podle něho prázdná témata, neřeší nepříznivé tendence a klíčové otázky v EU a nezabývá se skutečnými problémy české zahraniční politiky. Klaus dokument označil za "neutralistický text", který obsahuje všezahrnující obecnosti. 

Klausovi vadí, že koncepce se nezmiňuje o "zcela evidentní současné krizi evropské integrace", problematičnosti eventuálního členství v eurozóně, množících se "negativních důsledcích" schengenského prostoru, "neudržitelnosti" společné zemědělské politiky EU, neopodstatněnosti kanadských víz pro Čechy, "permanentních atacích na Benešovy dekrety" či o vyjednané výjimce z lisabonské smlouvy. 

Koncepce nehájí zájmy České republiky 

"Koncepce, která by byla skutečnou koncepcí, by musela vycházet ze znalosti a z vyjasnění si našich autentických zájmů a musela by obsahovat témata, na kterých nám záleží a se kterými chceme něco dělat," prohlásil Klaus. 

Podle koncepce je klíčovým zájmem ČR zachování vlivu Evropy a euroatlantické civilizace a cílem bezpečnost a prosperita země. Spor o některé části textu dříve vedla ODS s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), i Klaus měl už v minulosti výhrady.

Čtěte více:
Schwarzenberg: Klaus žádostí o výjimku škodí vztahům s Rakouskem

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Volby přinášejí překvapení, proto je nepraktikujeme“. Bašta má po zážitku z USA obavy o osud demokracie. Za rok to bude na nás

7:21 „Volby přinášejí překvapení, proto je nepraktikujeme“. Bašta má po zážitku z USA obavy o osud demokracie. Za rok to bude na nás

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se zamýšlí nad volbami v příštím roce. Povolebn…