Klaus se půjde rozloučit s ministry, jednání vlády se však nezúčastní

06.03.2013 6:28

Václav Klaus dnes naposledy v roli hlavy státu navštíví vládu, aby se rozloučil se členy kabinetu před čtvrtečním koncem svého prezidentského mandátu. Klaus neplánuje účastnit se samotného jednání vlády. Do Strakovy akademie dorazí před 09:00 a o hodinu později bude mít společný tiskový brífink s předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS). Poté bude následovat pravidelné zasedání kabinetu.

Klaus se půjde rozloučit s ministry, jednání vlády se však nezúčastní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus jmenoval nové ministry. Karolínu Peake ministryní obrany, Zbyňka Stanjuru ministrem dopravy a Petra Mlsnu ministrem bez portfeje

Prezident Klaus Strakovu akademii, kde vláda sídlí, v minulosti několikrát navštívil. Loni v srpnu se například zúčastnil zasedání Bezpečnostní rady státu, kterou tvoří premiér a vybraní ministři. V červnu přišel na jednání stejného orgánu, který se tehdy zabýval financováním armády v době rozpočtových škrtů.

Kabinet po Klausově návštěvě na svém pravidelném zasedání projedná mimo jiné podklady k výběrovému řízení na rekonstrukci historické budovy Národního muzea. Pokud tendr schválí, vedení muzea vypíše soutěž na zhotovitele. Předpokládá se, že stavební práce budou trvat do prosince 2016, rozpočet činí téměř tři miliardy korun včetně DPH.

Vláda má na programu také návrh nového památkového zákona. Na změnu legislativy v oblasti památkové péče se čeká přes 20 let, zákon z roku 1987 byl mnohokrát novelizován. Přesto podle odborníků neodpovídá současnosti, například v oblasti archeologických výzkumů.

Koaliční vláda asi nebude souhlasit s úplným zrušením takzvaných sKaret, které požaduje levicový Senát. Podle předběžného stanoviska bude kabinet trvat na tom, že je reforma sociálních systémů potřebná a prospěšná. Senátoři tvrdí, že chyby a nedostatky systému sKaret převažují nad klady, mezi nimiž měly být úspory. Bleskové zrušení projektu by ale podle vlády zasáhlo do rozpočtu a postihlo by i příjemce dávek. Vláda by ale dnes mohla jednat o osudu sKaret i z iniciativy ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09), která se podle informací ČTK chystá kabinetu předložit návrhy, jak by bylo možné projekt upravit.

Kabinet se zřejmě vyjádří záporně k návrhu Věcí veřejných na upřesnění úpravy lichvy v trestním zákoníku. Podle předběžného stanoviska ministři vyjádří pochyby, že navrhované řešení umožní lichvu lépe postihovat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři politické zásady Jana Hamáčka. Po jejich přečtení pochopíte, co se děje kolem Staňka

9:29 Tři politické zásady Jana Hamáčka. Po jejich přečtení pochopíte, co se děje kolem Staňka

Server Aktuálně.cz se pokusil nahlédnout do duše předsedy ČSSD Jana Hamáčka a jako bájná Sibyla před…