Klaus st. a rouška: Úplně obráceně, ukázalo se. A je tu i FOTO

18.03.2020 20:50

Pozor! S kauzou kolem postoje Václava Klause k rouškám je to jinak. Manažer Institutu Václava Klause Petr Macinka teď exprezidenta, jenž je nyní na sociálních sitích pranýřován za to, že měl v jednom ze svých rozhovorů sdělit, že považuje nošení roušek při koronavirové pandemii za zelenou a levicovou úchylku, hájí a doplňuje informace. Macinka upozorňuje, že tato slova jsou zcela vytržena z kontextu a pospojována tak, jak se odpůrcům hodilo. Na svém Facebooku proto osvětluje, jak doopravdy celý rozhovor, u kterého byl osobně přítomen, probíhal.

Klaus st. a rouška: Úplně obráceně, ukázalo se. A je tu i FOTO
Foto: FB Petr Macinka
Popisek: Exprezident Václav Klaus se šátkem okolo krku

Útoky, kterým je za lživá slova exprezident Klaus vystaven, se dějí podle Macinky proto, že by si „jednodušší mozkové organismy na Facebooku přály, aby Václav Klaus kritizoval nošení ochrany obličeje při koronavirové pandemii“.

Anketa

Měla by policie pokutovat občany, kteří během současných opatření např. skupinově popíjejí v parcích?

96%
4%
hlasovalo: 21777 lidí

„Množství známých osobností i mých osobních přátel se v posledních dnech věnovalo osvětě s cílem ukázat lidem, že za současné vyhrocené situace je maximálně důležité nosit roušku a chránit pomocí ní sebe i ostatní,“ dodává s tím, že ne každý oplývá dostatečnou vyspělostí, aby dokázal osvětu udržet na důstojné úrovni. „Někteří v důsledku nárůstu pocitu vlastní důležitosti bohužel brzy přecházejí na level vyhlašování všeobecného social-shamingu, neboli veřejné inkvizice každého, kdo ‚nejásá s námi‘,“ všímá si.

Výmluvným příkladem je podle jeho slov pozdvižení, které mezi skupinkou městských liberálů s aktivistickými sklony neboli se sklony všechny okolo sebe neustále vychovávat, vyvolal výňatek z rozhovoru bývalého prezidenta Klause, jehož první část v úterý publikoval server Echo24.

Do atmosféry probíhající celospolečenské akce #RouškyVšem prý kdosi na sítích Twitter a Facebook vypustil zkratku z tohoto jinak velmi obsáhlého a vážného rozhovoru: „Václav Klaus: Roušku nemám. Někdo se podivoval, jak to, že nenosím roušku. O mně je všeobecně známo, že na lyžích nenosím helmu. To je taková moje polemika s takzvaným principem předběžné opatrnosti, který přes zelenou ideologii ovládl náš svět.“

„Neboli – všichni, kdo jste na Facebooku, měli byste vědět (a odteď i bez ověření hlásat), že šílenec Klaus považuje nošení roušek při koronavirové pandemii za zelenou a levicovou úchylku,“ glosuje zveřejnění vyňatek svými slovy Macinka.

Anketa

Dělá Babišova vláda dost pro zvládnutí virové krize?

92%
8%
hlasovalo: 32561 lidí

„Nešlo o podtržení problematiky nošení/nenošení roušek, ale o laciný způsob, jak vyvolat veřejný lynč na bývalého prezidenta, jemuž jistá sociální skupina nedokáže prominout ani samotnou existenci,“ dodává mluvčí exprezidenta s tím, že nenávistné reakce řady urychlených „velikánů“ našich sociálních sítí musely být autorem tohoto „editorského“ počinu očekávány.

Aby uzavřel falešný případ „levičáctví v roušce“, všem těm, kteří se od včerejška radostně překrvují na adresu českého exprezidenta, sdělil, jak se věci měly doopravdy. U rozhovoru, z něhož citovaný úryvek pochází, byl Macinka po celou dobu přítomen a má jej i nahraný. „Mohu tak prokázat, že všichni, kteří se teď radují, jak to zase Klausovi natřeli, se jako obvykle pohybují v módu ‚moc bych si přál, aby to tak bylo‘,“ doplnil.

Jakkoliv nemusí z výsledného textu na Echo24 úplně vyplývat, diskuse se prý vedla o tom, že chybějí roušky v nemocnicích. Václav Klaus polemizoval s myšlenkou, kdo za to může – zda „Babiš“, anebo vedení nějaké konkrétní nemocnice, které mohlo mít ve svém krizovém scénáři prostor i pro tento zdravotnický materiál. Zároveň zmínil, že žijeme v době supertransparentnosti, v níž je nutné dělat výběrová řízení téměř na vše, což může rovněž řadu krizových opatření zkomplikovat (i v době nekrizové).

Na adresu své „připravenosti“ potom řekl: „Já taky neměl doma nachystanou roušku ani žádnou jinou podobnou krizovou výbavu, protože jsem to samozřejmě nečekal,“ a s úsměvem dodal, že je o něm známo, že lyžuje bez helmy, čímž přiznává, že ta nepřipravenost je výrazem jeho vzdoru vůči šílenému principu předběžné opatrnosti, na němž je postaveno celé současné zelené náboženství (neuděláme-li nic, do roku 2050 určitě vyhyneme).

„Skutečně je z toho cítit atak proti nošení roušky?“ táže se s podivem Macinka. Rozhovor pokračoval otázkou, zda se prezident bojí, když i on sám je z rizikové věkové skupiny (79). „Nebojí, ale svůj věk respektuje. Pak došlo na téma politického vs. osobního rozhodování, kdy nejprve je to osobní: Chceš-li, vezmu si roušku. Budu-li já chtít, abys ji měl, když jdeš ke mně, požádám tě o to. A až další věcí to politické – nelehké rozhodování vlády o plošném povinném nošení ochrany obličeje... rozhovor byl hodně krácen (jak tomu bývá vždy), ale my jsme s výsledkem spokojeni,“ konstatoval Macinka.

„Domnívám se, že jen ve skrytu duše zlý a nikomu nic dobrého nepřející člověk může za dané situace ve společnosti rozjíždět podobně ubohou kampaň proti komukoliv překrucováním jeho výroků,“ píše dál Macinka a zmiňuje, že dnes dělal Václav Klaus velký rozhovor pro páteční Lidové noviny, v němž na konci došlo i na téma roušek. „Aniž tušil, jaký shitstorm se proti němu ve virtuálním prostoru vede, řekl větu, která snad nebude vadit, zazní-li dříve: „Roušku nemám. Mně by ji asi dali, ale je jich málo, a tak je nechci odebírat těm, kteří je skutečně potřebují. Stačí obyčejný šátek.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koaliční potenciál

Otevřeně uznáváte, že ANO nemá téměř žádný koaliční potenciál. Čím to podle vás je? A jak to změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec nebo vlastizrádce? Co byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Ruská …