Klaus také studoval zadarmo. Je to tedy také parazit, zaznělo v Ústí

01.03.2012 14:30

Asi 400 studentů dnes v Ústí nad Labem protestovalo proti reformě vysokých škol. Zástupci jejich akademického senátu vyzvali ministra školství Josefa Dobeše k demisi. Ústí nad Labem se dnešním protestem připojilo k Týdnu neklidu, kdy studenti všech 12 univerzitních měst vyjadřují svůj nesouhlas s navrhovanými změnami ve vysokém školství.

Klaus také studoval zadarmo. Je to tedy také parazit, zaznělo v Ústí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám

Studentům nejde prý jen o zachování bezplatného vzdělání, ale především o akademické svobody. Proděkan ústecké filozofické fakulty pro vědu a výzkum David Tomíček připomněl, že univerzity ve středověku samy sebe definovaly jako svazek učitelů a studentů, bez vnějšího vlivu.

Dobeše do koše, bylo znovu slyšet

Kritiku a pískot studentů si vysloužili jak ministr školství Josef Dobeš, tak prezident Václav Klaus. "Nebudu mluvit o ministru Dobešovi, o kterém si myslím, že už je politická mrtvola," řekl pedagog Martin Šimsa z katedry politologie a filozofie. Reagoval také na Klausův výrok o tom, že studenti, kteří nechtějí platit školné, parazitují na společnosti. "V tom případě označil za parazita sám sebe, protože studoval zadarmo," dodal.

Zástupci studentské komory akademické senátu fakulty považují za nejlepší řešení odstoupení ministra Dobeše. Před budovou filozofické fakulty dnes zaznívalo i skandování "Dobeše, do koše". Na úvod demonstrace studenti symbolicky ukřižovali univerzitní vzdělávání. V podobenství také ukázali svou představu o fungování navrhovaných správních rad univerzit na základě osobních vztahů, nikoliv odbornosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

21:27 „Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu byl staronový předseda ODS Petr Fiala. Prozradil, jak chc…