Klaus, ten nic. Ale Zeman... Ruský dluh: Udeřila Slonková

27.05.2021 7:28

Hospodářské noviny, týdeník Respekt a server Aktuálně společně sepsaly text, v němž je uvedeno, že Václav Klaus ještě jako ministr financí ve vládě Ladislava Adamce krátce po listopadu 1989 odeslal Sovětskému svazu půjčku 1,3 miliardy dolarů. Novinářka Sabina Slonková však tvrdí, že Václav Klaus byl v politice příliš krátce. Pokud někdo poškodil zájmy České republiky, byl to podle novinářky dnešní prezident Miloš Zeman.

Klaus, ten nic. Ale Zeman... Ruský dluh: Udeřila Slonková
Foto: David Hora
Popisek: Václav Klaus a Miloš Zeman na agrosalonu Země živitelka 2017 v Českých Budějovicích

Média přinesla zprávu, že Václav Klaus jako čerstvý ministr financí krátce po listopadu 1989 odeslal do Sovětského svazu půjčku ve výši 1,3 miliardy dolarů. Klaus se brání, že už je to 30 let a žádný takový úkon si nepamatuje. Dnešní články médií považuje za útok na svou osobu, který má z Klausova pohledu zabránit jeho možnému návratu do politiky.

Sabina Slonková v textu pro server Seznam Zprávy napsala, že Klaus byl v té době na Ministerstvu financí příliš krátce a nevěděl, jak věcí chodí.

„A jak mi k tomu popsal jeden z pamětníků, noví polistopadoví ministři a náměstci, kteří se z kotelen či akademických ústavů ze dne na den ocitli na ministerstvech, byli tehdy rádi, když ze začátku ve vládních budovách našli záchody. Čehož mocně zneužívali ti, kteří tam seděli roky a věděli, odkud kam fouká vítr,“ napsala Slonková.

Pokud někdo opravdu fatálně poškodil zájmy České republiky, je to podle Slonkové dnešní prezident Miloš Zeman. Ten značnou část sovětského dluhu Ruské federaci, nástupnickému státu po SSSR, odpustil.

„Byla to Zemanova vláda, kdo už nachystanou standardní dohodu vypořádání ruského dluhu rozmetal. A místo toho si na vymáhání peněz půjčených ještě Sovětskému svazu v éře komunismu Zemanův kabinet najal zcela neznámou a neprůhlednou firmu Falcon Capital," udeřila na Zemana a jeho vládu z přelomu tisíciletí Slonková.

Pravdu, co se dělo kolem ruského dluhu, Slonkové prozradil tehdejší velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, který opustil tento svět v závěru ledna 2020.

„Vložil se do toho Šlouf (Zemanův poradce a zákulisní hráč číslo 1, zemřel v roce 2018, pozn. red.) a celou původní dohodu, kterou jsme připravovali, zaříznul. Koncept vypořádání se změnil a do hry se dostal Falcon Capital,“ prozradil prý Slonkové Dobrovský, který se na tomto obchodě odmítal podílet a předčasně rezignoval na post velvyslance v Ruské federaci.  

Slonková k tomu poznamenala, že využití prostředníka v podobě firmy Falcon Capital otevřelo prostor pro poskytování úplatků různým lidem.

Ruský dluh vůči Česku čítal asi 100 miliard korun, takže prostor pro úplatky byl nemalý. V této době se Zeman seznámil s Vladimirem Putinem a podle Slonkové se právě tady bere počátek Zemanovy náklonnosti k Rusku.

Podle informací Sabiny Slonkové si část peněz rozdělily i tajné služby obou zení. Na české straně tady proti sobě stály vojenské zpravodajství, které mělo blízko k Zemanovým lidem, a BIS, která stála za křídlem Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Soudy jsou k h*vnu?“ Generál Pavel promluvil. A vrátilo se mu to

10:20 „Soudy jsou k h*vnu?“ Generál Pavel promluvil. A vrátilo se mu to

Někteří novináři a vědci byli rozčarováni z toho, že Nejvyšší správní soud shodil Ministerstvu zdrav…