Klientelistické vazby mezi policisty, podnikateli a politiky. Kauza Vidkun se vrací

4. 8. 2020 6:30

Olomoucký krajský soud dnes znovu otevře korupční kauzu Vidkun, která podle žalobce odkrývá klientelistické vazby mezi policisty, podnikateli a politiky.

Klientelistické vazby mezi policisty, podnikateli a politiky. Kauza Vidkun se vrací
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Až do pátku se soud bude zabývat odposlechy, které jsou údajně stěžejními důkazy případu. Jde především o záznamy prostorových odposlechů obžalovaných pořízené při jejich schůzkách v olomouckých kavárnách a restauracích. Právě tam aktéři kauzy podle žalobců diskutovali o věcech z trestních řízení a předávali si informace či pokyny. Obžalovaní to celou dobu popírají.

Podle žalobců jde o několik hodin zvukových záznamů z četných schůzek obžalovaného tehdejšího náměstka krajského policejního ředitele Karla Kadlece a vlivného podnikatele Ivana Kyselého. Monitorovány byly i schůzky Kadlece s tehdejším hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD) a šéfem hospodářské kriminálky Radkem Petrůjem, kteří jsou rovněž obžalováni.

Detektivové jejich schůzky monitorovali od 29. července 2014 do počátku září 2015. Podle obžaloby ze všech těchto záznamů jasně vyplývá, že Kadlec soustavně a pravidelně sděluje Kyselému konkrétní informace z trestních řízení. Další odposlechy získali detektivové ze sledování kuřárny olomouckého pracoviště GIBS a kanceláře Kadlece v budově krajského policejního ředitelství. Dohromady jde o 130 CD s hodinami záznamů.

Obžalovaní vinu celou dobu procesu popírají. Tvrdí, že záznamy jsou vytržené z kontextu či že šlo pouze o hospodské řeči. Hlavní aktér kauzy, podnikatel Kyselý, však dosud v případu nepromluvil. Od počátku procesu se z jednání omlouvá ze zdravotních důvodů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se bojí, tuší Šídlo. Covid prý udělá své

21:23 Babiš se bojí, tuší Šídlo. Covid prý udělá své

Hosty moderátora Jana Bumby na Českém rozhlasu byli v předvolební debatě ústavní právník Jan Kysela,…