Klinika má nástupce. Kriegelovu cenu dostal LGTB Rom, který to prý schytává i od vlastních

12.04.2019 7:33

Nadace Charty 77 každoročně uděluje Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. V letošním roce ji získali David Tišer, aktivista za práva romské LGBT komunity, a ústecký politik Karel Karika. Příběhy těchto dvou aktivistů za práva Romů podle nadace spojuje výrazná občanská angažovanost a osobní dávka hrdinství, kterou zapojují do svých snah za zlepšení vzájemného soužití a budování vyspělejší občanské společnosti.

Klinika má nástupce. Kriegelovu cenu dostal LGTB Rom, který to prý schytává i od vlastních
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer

Jedním ze dvou držitelů Ceny Františka Kriegla se letos stal ústecký zastupitel Karel Karika za Stranu zelených. Když vloni v květnu oznámily dvě ústecké ubytovny, že za měsíc zavřou, Karika všem vystěhovaným sehnal bydlení během jediného měsíce a u soukromých poskytovatelů. Některá ústecká politická hnutí pak proti Karikovi zahájila kampaň a šířila smyšlené informace, že vystěhovaným dává městské byty.

Stejně jako Kariku, i aktivistu za práva romské LGBT komunity Davida Tišera Nadace Charty 77 ocenila za to, že oba bojují nejenom za práva Romů, ale i za práva bezdomovců, sociálně vyloučených lidí a za rovnoprávnost obecně. Cenu si mají převzít v květnu během tradiční slavnosti v Trmalově vile.

Původní zdroj ZDE

Tišer je také jedním z prvních romských gayů, který se ke své orientaci veřejně přihlásil. Spoluzakládal a vede nadaci Ara Art, která podporuje romské umění a jako jediné sdružení u nás se zároveň věnuje tématu romské LGBT komunity. Příslušníci romské LGBT komunity podle jeho slov často čelí trojí diskriminaci. „Majoritní společnost je nepřijímá jak kvůli etnicitě, tak kvůli orientaci a s odmítáním se kvůli své sexualitě setkávají i mezi Romy, jejichž komunita je dle Tišera konzervativnější než majorita,“ upřesnil.

Zmínil například případy, kdy rodina z Prahy dávala romskému gayovi jíst z jiného nádobí, protože se jim zdál být nečistý. „Nikdo mu fyzicky neubližoval, nenadával, ale vlastně mu tímhle způsobem dávali najevo, že jej dostatečně nepřijali. Jiný lesbický pár si musí, když přijde na návštěvu do konkrétní rodiny, s sebou nosit vlastní hrnek na kávu,“ popsal Tišer.

Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla uděluje od roku 1987. Držitelé ceny jsou každoročně vyhlášeni 10. dubna v den narození Františka Kriegla, československého politika, který jako jediný z představitelů socialistického Československa unesených v roce 1968 do Moskvy odmítl podepsat protokol prohlašující invazi vojsk Varšavské smlouvy za bratrskou pomoc. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

9:20 Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta konstatuje, že žijeme v době, v níž se vyplňují…