Kniha z USA, která tvrdí, že na Ukrajině to bylo úplně jinak. V Rusku se z ní radují

24. 2. 2015 8:51

Před několika dny se na Ukrajině oslavovalo roční výročí od majdanské revoluce, která vyústila v odchod bývalého prezidenta Viktora Janukovyče ze země a pád jeho režimu. Mainstreamová média po celém světě se na Majdan dívají obdobně. Ruská média nyní objevila knihu Flashpoint in Ukraine, která popisuje majdanské události jinak, než jsme zvyklí. Jejím autorem je americký publicista a spisovatel Stephen Lendman.

Kniha z USA, která tvrdí, že na Ukrajině to bylo úplně jinak. V Rusku se z ní radují
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Budova státní dumy
reklama

Anketa

Je Andrej Babiš nebezpečím pro českou demokracii?

62%
38%
hlasovalo: 14357 lidí

Stephen Lendman získal univerzitní tituly na Harvardu a Whartonu a na jeho knize spolupracovalo dalších 21 expertů. Někteří z nich se pohybují přímo v akademickém prostředí. Michel Chossudovskij je profesorem ekonomie na univerzitě v Ottawě, profesor Mickey Huff vyučuje společenské vědy na Diablo Valley College v Kalifornii. Na knize spolupracoval také britský profesor ekonomie Rodney Shakespeare či emeritní profesor z Binghamton Univerzity James Petras a mnozí další akademici. Na obsahu knihy se podílela také bývalá americká kongresmanka Cynthia McKinneyová, která v roce 2008 kandidovala na prezidentskou funkci. K dalším známým jménům patří publicista Paul Craig Roberts, jenž působil v administrativě Ronalda Reagana.

další podrobnosti o publikaci Flashpoint in Ukraine najdete ZDE

Podle těchto dvaadvaceti významných publicistů, analytiků, akademiků či bývalých politiků a vysokých státních úředníků za majdanskou revolucí stojí Spojené státy a jejich mocenské aktivity. Lendman a spol. došli k závěru, že údajný revoluční kvas vzešlý z nespokojenosti Ukrajinců je dílem neoconů z Washingtonu. Ti prý chtějí vyšachovat ze hry o získání světového vlivu Rusko i Čínu a zřídit i v blízkosti hranic těchto zemí americké základny. Ukrajina tedy pro Západ a NATO nepředstavuje zemi, které je třeba pomoci, ale jen další prostor, jenž je třeba vyplnit a využít pro další expanzi směrem k Rusku. „Hlavním cílem NATO je začlenit do svých struktur všechny země bývalého Sovětského svazu,“ upozorňují autoři knihy.

Lendman a jeho spolupracovníci odhalují, že Spojené státy do státního převratu na Ukrajině investovaly přibližně pět miliard dolarů. „S penězi disponovaly četné nevládní organizace, které prý však byly smeteny neonacistickými uskupeními. S pomocí americké diplomatky Viktorie Nulandové potom byli do vrchních pater ukrajinské státní moci instalováni nikým nevolení lidé typu Arsenije Jaceňuka, který dříve působil v bankovním sektoru,“ píše se v synopsi knihy. Lendman ve své knize v neposlední řadě kritizuje představitele NATO, Evropy, Spojených států a média za to, že se dle jeho názoru snaží opět vzkřísit ruskou hrozbu.

„V případě Ukrajiny se cíle Západu podobají dobyvačným výpravám v dávné historii. Jen s tím rozdílem, že dnes už nejde o zábor území, ale o získání moci formou půjček a skrze privatizaci velkých státních podniků daného státu. Přesně tak dnes pracuje neoliberalismus. Pomocí ekonomických nástrojů si zaváže vládu cizího státu, jež po čase není schopna splácet vysoké půjčky,“ píše Lendman ve své knize. Za hlavní nositele této politiky považuje rovněž Mezinárodní měnový fond a Evropskou centrální banku. „Tyto dvě instituce jsou jakýmsi finančním beranidlem NATO. Jejich úkolem je pro Spojené státy a jejich spojence získat veřejný majetek Ruska, Ukrajiny a dalších postsovětských států,“ varuje Lendman.

Západ podle Lendmana usiluje o rozpoutání nové studené války, která má zabránit tomu, aby příjmy z privatizace státních podniků v Rusku, na Ukrajině a dalších zemích regionu byly použity na obnovu a růst jejich ekonomik. „Spojeným státům by tak potenciálně vzrostla konkurence. To je hlavní důvod, proč se rozhodly zpřetrhat veškeré vazby Ukrajiny na Rusko. Američané postupují podle knihy Zbigniewa Brzezinského z roku 1997. Tehdy bývalý poradce národní bezpečnosti USA napsal, že bez Ukrajiny se Rusko nikdy nemůže stát euroasijskou mocností. Brzezinski před téměř dvaceti lety nastínil plán, dle kterého je nutné Ukrajinu za každou cenu připojit k Západu,“ poznamenává Lendman v knize.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…