Kníže blahopřál Nečasovi k projevu, komunisté premiéra odsoudili

21.02.2013 16:45

Za "veliký průlom" ve čtvrtek ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) označil bavorský projev premiéra Petra Nečase (ODS), který zopakoval pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997, že Česko lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců. Slova ministerského předsedy naopak jako "poníženecký postoj" zkritizovali komunisté.

Kníže blahopřál Nečasovi k projevu, komunisté premiéra odsoudili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

"Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny," citoval z deklarace Nečas, který zároveň rozhodně odmítl návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí.

Opravdu veliký průlom

Nečasova slova přivítal šéf české diplomacie. "Musím poblahopřát panu premiérovi k jeho projevu v Mnichově. Je to opravdu veliký průlom, konečně po 23 letech se podařilo veškeré překážky v našich vztazích se sousedním Bavorskem odstranit," řekl Schwarzenberg na tiskové konferenci po jednání se slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem.

"Pozvánka pana premiéra do zemského Sněmu bavorského byla ovšem vyznamenáním. Projev odpovídal této příležitosti, získal taky velký aplaus jak na Sněmu, tak když se podíváte na německá a bavorská média, tak z toho je opravdové nadšení. Zde je nutné opravdu panu premiérovi k jeho práci poblahopřát," dodal.

Nepochopení komunistů

S velkým nepochopením se naopak předseda vlády setkal u komunistů. "Poníženecký postoj Petra Nečase při návštěvě Bavorska je jen dokladem toho, že není schopen vykonávat funkci předsedy vlády suverénního státu Evropské unie. Návštěva spolkové země náleží podle Ústavy ČR spíše hejtmanům sousedících krajů," uvedl v krátkém tiskovém prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip.

Česko-německou deklaraci před 16 lety v Praze podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus. Obě strany se v ní navzájem omluvily za historická příkoří a zavázaly se, že nadále budou respektovat právní řád druhé země.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

13:24 Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

Již po pětadvacáté se novinář a komentátor Ondřej Hejma sešel v Podtrženo, sečteno s Lubošem Xaverem…