Kocáb, Bursík a Urban sepsali protiputinovskou petici. Podívejte se, kdo všechno ji podepsal

19.09.2014 20:25

Poslední výroky vrcholných českých politiků ohledně ukrajinské krize vybudily exministra životního prostředí Martina Bursíka, bývalého předsedu Komise ČSFR pro odsun sovětských vojsk Michaela Kocába a novináře Jana Urbana k sepsání petice.

Kocáb, Bursík a Urban sepsali protiputinovskou petici. Podívejte se, kdo všechno ji podepsal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík
reklama

V ní se distancují od slov prezidenta Miloše Zemana, který zpochybnil přítomnost ruských vojenských sil na Ukrajině slovy: „Beru vážně prohlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou.”

Mimo jiné také nesouhlasí s politiky, kteří problematizují účinnost hospodářských sankcí. „Jakkoli přišly pozdě a odtržení Krymu nezabránily, jsou nejvýznamnějším aktem zásadního nesouhlasu s postupem Ruska proti svrchovanosti Ukrajiny, na kterém se země sdružené v EU a NATO dohodly,“ upozorňují autoři petice.

Podle nich je alternativou sankcí buď otevřené mnichovanství, nebo širší vojenský konflikt, který si nikdo rozumný nepřeje.

„Zpochybňování sankcí je buď projevem lhostejnosti vůči vlastní budoucnosti, nebo krátkodeché vychytralosti, či dokonce změny zahraničně politické orientace České republiky. S takovým postojem vyjadřujeme kategorický nesouhlas,“ uvádí se v petici. Dosud ji podepsalo 677 lidí, jsou mezi nimi například bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, herec a scénárista Zdeněk Svěrák, zpěvák Jaroslav Hutka, Natálie Kocábová, Lejla Abbásová a některé další známé osobnosti.

  • Petice k podepsání ZDE

  • Opačná petice na podporu Vladimira Putina ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…