Kocáb: Zeman nedosáhl úrovně Klause. Na dovolené se kodrcá v děravé pramičce, pije pivo, srší srandy a v noci objímá stromy

25. 4. 2018 12:11

Zpěvák a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb se pro server Forum24.cz rozhovořil mimo jiné o tom, že evropští partneři by museli být slepí a hluší, aby se z Babiše nezděsili. Mluvil také o prezidentu Miloši Zemanovi či o ruské hlavě státu Vladimiru Putinovi.

Kocáb: Zeman nedosáhl úrovně Klause. Na dovolené se kodrcá v děravé pramičce, pije pivo, srší srandy a v noci objímá stromy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb

První otázka směřovala k tomu, že na sociálních sítích mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby zazněl názor, že lidé jako Michael Kocáb či kněz Tomáš Halík by měli mlčet. „Když něco řeknou, bude to jako polibek smrti,“ zaznívalo. Co k tomu Kocáb řekl? 

Původní text ZDE

„Komunistická rétorika nepracovala v podstatě s ničím jiným než s koncepcí polibku smrti. Jen tomu říkali jinak. Např. kontakt s přisluhovači imperialismu. To byl taky polibek smrti. Nechte se vyfotit s disidentem někde v kavárně, polibek smrti. Zamotejte se do činnosti, která odporuje tehdejším poměrům, polibek smrti. Mocní se zbavují kritiky umným způsobem, který byl dotažen téměř k dokonalosti hitlerovskou či komunistickou propagandou. A jedním z takových ‚tuzemáků‘ Zemanova týmu je právě rčení polibek smrti, opsané ze staršího filmu s Nicolasem Cagem. Druhým ‚pražská kavárna‘ a dalšími potom ‚sluníčkář‘ či ‚dobroser‘. Ten poslední je tak absurdní, že to až skoro lichotí, a pokud mě někdo má za sluníčkáře, tak ať si poslouží. Jsem jím rád,“ sdělil Kocáb.

Následně se zaměřil na bonmoty prezidenta Miloše Zemana, kterými se podle něj staví na periferii civilizované společnosti. „Když např. vesele uvedl kalašnikov jako příklad nedemokratické cesty, jak se zbavit Sobotky, nebo když utrousil Putinovi, že by se měli novináři likvidovat. Putin má také plno likvidačních bonmotů, ale tohle bylo i na něj moc a musel Zemana usměrnit,“ míní Kocáb.

Svůj názor pak Kocáb vyjádřil k tomu, že zažíváme nepochopitelnou inklinaci některých Čechů k atributům minulého totalitního režimu, který se přímo opíral o Rusko, respektive o Sovětský svaz. „A jejím ztělesněním je Miloš Zeman, který zřetelně pokukuje po Rusku a podle všech ukazatelů se nejlépe cítí mezi bývalými komunisty či současnými komunisty čínskými,“ sdělil Kocáb.

Podle jeho slov má také Zeman blízko k lidem a ve všem se lidu podobá. „Místo putinovského potápění v ponorkách se Zeman na dovolené kodrcá v děravé pramičce, pije pivo, srší srandy a v noci pak objímá stromy,“ popsal.

Zeman však podle jeho mínění je nesrovnatelný s Václavem Havlem, nedosáhl ani úrovně Václava Klause. „Chybí mu státnický rozměr a zejména v zahraniční politice seká jednu hrubku za druhou. Nebyl schopen si získat respekt mezi evropskými státníky, ale dokonce ani Trump, kterému vyloženě nadbíhal, ho neuznal hodna za byť jen letmého setkání,“ zmínil Kocáb a podotkl, že Zeman má v sobě to, že byl komunista. 

„Dalším aspektem Zemanovy popularity je jeho připravenost zaujímat populistické postoje, pokud se mu to hodí, a zároveň schopnost je kvazilogicky zdůvodňovat. Je však schopen i nevybíravě seknout přes prsty, což zase imponuje ranařům,“ zmínil rovněž Kocáb. 

Když se vyjádřil k průzkumům popularity prezidenta Zemana, zmínil i Parlamentní listy. „Nejsem si vůbec jistý, jestli nejsou některé průzkumy důvěryhodnosti cinknuté. Nemám důkazy, proto ta opatrnost, ale je jasné, že přes konkrétní vzorek respondentů se dá dojít k lecčemus. Když udělají průzkum např. Parlamentní listy, tak dopadne určitě jinak, než když ho uděláte vy,“ řekl Kocáb.

Závěrem se pak Kocáb vyjádřil k aktuální situaci. „Zatímco se situace měla od roku 1989 postupně zlepšovat, tak se obloukem začíná vracet; a nedej Bůh, aby to dopadlo ještě hůře,“ řekl a varoval například před premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). „Andrej Babiš, který po půl roce není schopen dosáhnout parlamentní podpory pro svoji vládu, se hájí většinou 18,02 procent všech voličů, které získal (29,64 procenta při volební účasti 60,84 procenta). Ve dvojce se Zemanem ostentativně blokuje jakékoliv politické řešení,“ sdělil rázně Kocáb.

„Pokud rozhodující část obyvatelstva zvolí Trumpa nebo Babiše do svého čela, musíme se nad tím vážně zamyslet. Znamená to, že byli schopni pojmenovat drásavé obavy části svého národa a vzbudit naději, že je vyřeší. Důležité však je, kdo tyto obavy vzbudil a zda jsou relevantní. Pokud zase tak relevantní nejsou a pokud to byli titíž politici, kteří nabízejí jejich řešení, pak se jedná o nebezpečnou manipulaci s názorem voličů za přispění nedozírných finančních prostředků,“ uzavřel Kocáb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…