Kolář: Různá stanoviska prezidenta a vlády nás činí hůře čitelnými

11.04.2014 22:59

V pátečních Událostech, komentářích se rozebíralo odlišné stanovisko vlády a prezidenta k případnému vojenskému zásahu NATO na Ukrajině. Ve studiu se k problému vyjadřoval bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář a politolog Jacques Rupnik.

Kolář: Různá stanoviska prezidenta a vlády nás činí hůře čitelnými
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jacques Rupnik
reklama

Kolář  přiznal, že Ukrajina není členským státem NATO a tak skutečně nemáme povinnost na jejím území vojensky zasáhnout, pokud by ruská vojska na její území vstoupila. Zmínil ale fakt, že v tomto případě jde i o nové geopolitické uspořádání v Evropě. Proto by alianční jednotky mohly zahájit vojenské cvičení nebo zvýšit bojovou pohotovost. Případně se přesunout k hranicím s Ukrajinou.

Zemanův výrok o vstupu vojsk NATO na Ukrajinu je Kolářovi sympatický

Výrok prezidenta Zemana o tom, že v případě vstupu ruských vojsk na východ Ukrajiny by na území tohoto státu měly vstoupit i jednotky NATO, je Kolářovi sympatický. „Odráží naši historickou zkušenost, jak předejít konfliktu, ne jej vyvolat.“

Následně byl ze záznamu přehrán výrok premiéra Sobotky, který uvedl, že krize na Ukrajině nemá vojenské řešení a že o své budoucnosti by si Ukrajinci měli rozhodnout sami.  

Kolář přiznal, že je „ku škodě věci“, že vláda a prezident nemluví stejným hlasem, protože to ČR činí hůře srozumitelnou.

Politolog: NATO by mohlo rozmístit vojska v Pobaltí a v Polsku

Politolog Jacques Rupnik by za správné považoval, kdyby se přistoupilo k preventivnímu gestu, například k rozmístění vojsk NATO v baltských zemích a v Polsku. O této možnosti se podle něj už v NATO jednalo. Nejednotnost vyjadřování vlády a prezidenta ČR nevnímá jako něco zásadního, protože hlavními hráči mezinárodní politiky jsou USA a velké státy EU.  

Nová česká vláda je v EU podle Rupnika vnímána pozitivně. Oproti předchozí vládě má totiž kladný vztah k evropské integraci. Navíc řekla, že přijme fiskální pakt, který Nečasova vláda, ještě spolu s britskou, jako jediná v Evropě odmítla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …