Kolik bere váš poslanec? Zde je žebříček nejbohatších

11.07.2015 22:11

Čeští politici se se svými platy pohybují vysoko nad průměrnou, neřkuli minimální mzdou. Někteří poslanci a senátoři si ale během minulého roku vydělali díky svému „vedlejšímu“ podnikání desítky až stovky milionů korun. Majitel Agrofertu je v tomto smyslu rekordmanem, neboť si vydělal 230 milionů korun. Není ale zdaleka jediný.

Kolik bere váš poslanec? Zde je žebříček nejbohatších
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Server Aktuálně.cz přináší přehled výdělků 11 politiků, kteří mají nadstandardní příjmy ze svého podnikání. Nejlépe na tom je ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš, který díky svému holdingu vydělal v loňském roce 230 milionů korun. Senátor Ivo Valenta, jenž je také spolumajitelem serveru ParlamentníListy.cz, v loňském roce vydělal 100 milionů korun především díky společnosti Synot, ale současně dluží na 145 milionů. Senátor a podnikatel zvolený za hnutí ANO Jiří Hlavatý loni vydělal přes 19 milionů korun.  

Tomio Okamura si podle svého majetkového přiznání vydělal takřka 11 milionů korun. Sám mimo jiné uvádí, že se živí také jako překladatel a učitel jazyků. Je společníkem a jednatelem v několika firmách. Severočeský senátor Jaroslav Zeman (ODS) si přišel na téměř 1,3 milionu korun, a to i díky své firmě vyrábějící dřevěné hračky. Poslanec Pavel Šrámek (ANO) je také spolumajitelem několika firem, do majetkového přiznání ovšem neuvedl, kolik díky nim vydělává.

Poslanec Miloš Babiš (ANO) si vydělal na 825 tisíc korun, přičemž se tak stalo např. díky pronájmu nemovitostí. „Poslanec za hnutí ANO Stanislav Pfléger si za loňský rok jako OSVČ vydělal téměř 900 tisíc. Živnost měl zapsanou na činnost ve velkoobchodě a maloobchodě, opravách a údržbách motorových vozidel a v dalších profesních, vědeckých a technických činnostech. V majetkovém přiznání uvedl, že má úvěr od ŠKOFIN ve výši 420 708 korun a stavební spoření za téměř 300 tisíc,“ píše dále server.

Jedenáctku politiků uzavírají dva muži z TOP 09 Jaroslav Lobkovicz a Karel Schwarzenberg. První podniká např. v zemědělství, ale desítky tisíc korun získal také od České správy sociálního zabezpečení, přesněji jde o 136 476 korun. Karel Schwarzenberg si pak vydělal 11 milionů korun, z toho devět milionů z pronájmu nemovitostí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

7:40 Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

„To, že se vám teď zdražuje elektřina, už je na základě Zeleného údělu EU. Elektřina se má zdražit o…