Komentátor Respektu: Kalousek to dělá špatně. Zeman ho přehraje

16.07.2013 10:16

Silná slova představitelů TOP 09 nedoprovází stejně usilovné hledání odpovědi prezidentovi, kterým by bylo rozpuštění Poslanecké sněmovny. Jenže místopředseda topky Miroslav Kalousek si vybral špatnou cestu a strategii a prezident Miloš Zeman ho přehraje, píše v komentáři pro Hospodářské noviny redaktor časopisu Respekt Jan Macháček.

Komentátor Respektu: Kalousek to dělá špatně. Zeman ho přehraje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politoval také jeho nástupce Jana Fischera. Z favorita prezidentské volby do role ministra Zemanovy vlády to je pád, glosoval.
reklama

Silná slova předsedy a místopředsedy strany TOP 09 jsou soudě dle mínění autora textu oprávněná, paralely s počátky totality i s Kazachstánem se tu prý skutečně najdou. Problémem ale podle redaktora je, že tato silná slova nedoprovází stejně usilovné hledání politické odpovědi prezidentu Miloši Zemanovi.

Když Macháček rozebírá, jak oslabit prezidenta, pouští se do tématu, které bylo v minulých týdnech předmětem mnoha komentářů jeho kolegy z Bakalovy mediální stáje Jiřího Leschtiny.

Zeman prý v zemi ustavil vládu, která se neopírá o předem vytvořený konsenzus parlamentních stran. A tento "razantní a agresivní počin" prý vyžaduje stejně razantní odpověď. "A adekvátně silnou odpovědí parlamentu je pouze rozpuštění sněmovny a s tím související vypsání nových voleb. V tom případě by byly volby za dva měsíce. Rusnokova vláda by nestačila nic předvést ani v dobrém, ani ve zlém a hned po létě a po dovolených by si balila kufry. Zeman by se zesměšnil a už by si to víckrát nedovolil," nabízí řešení Macháček. "Do vlády Zeman s Rusnokem sehnali stejně jakousi druhou ligu lobbistů a šíbrů," dodává.

TOP 09 promarnila šanci

TOP 09 se prý mohla stát s dramatickou rétorikou lídrem institucionální odpovědi parlamentu. Rusnok ale podle všeho důvěru pro svou vládu získá a občas se někdo zmůže jen na štěkání na Zemana. A na vině bude i TOP 09 a její chybná taktika, strategie a kalkulace, píše autor komentáře. "Pravdou je, že Kalousek je velice aktivní, je vidět a diskutuje, a taktéž platí, že kromě Zemana je to jediný velký hráč na české politické scéně. Jenže vše bohužel nasvědčuje tomu, že Kalousek si vybral špatnou cestu a strategii a Zeman ho tentokrát přehraje," stýská si Macháček.

Zemanovým cílem je podle novináře oslabení sociální demokracie, což se mu bude dařit tím lépe, čím déle setrvá Rusnokův kabinet. Posilovat pak bude zejména SPOZ. "Krom toho TOP 09 takto zabíjí šanci vytvořit po volbách koalici s ČSSD. Sociální demokracie - jak ji známe - nebude už po regulérních volbách existovat," uzavírá Macháček pro HN. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

20:14 Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

KOMPLETNÍ ZNĚNÍ PROJEVU UVNITŘ Premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil v televizi s projevem, jehož tón…