Komentátor nad čísly z předvolebních průzkumů: Vrací se rozdělení na pravici a levici. Tam patří i Babiš a Okamura

10.09.2017 10:36

Komentátor Petr Holub se v textu pro Český rozhlas zamýšlí nad nadcházejícími volbami. Nevěnuje však pozornost ani tak předpovídaným procentním výsledkům jednotlivých stran, ale spíše trendům, které předvolební průzkumy odrážejí. Ukazuje se prý především to, že politická scéna může být po volbách ještě roztříštěnější, než je dnes.

Komentátor nad čísly z předvolebních průzkumů: Vrací se rozdělení na pravici a levici. Tam patří i Babiš a Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Přes prázdniny nechala většina agentur předvolení průzkumy u ledu. Výjimku učinily jen agentury Median a nová agentura Behavio. Shodly se v tom, že favoritem voleb zůstává Andrej Babiš se svým hnutím ANO, kterému chce dát hlas asi 25 procent voličů, důvěře 15 procent občanů se shodně těší ČSSD a KSČM a někde mezi pěti až deseti procenty se pohybují ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a SPD Tomia Okamury.

Tohle ukazují průzkumy dlouhodobě. Agentura Behavio však také zveřejnila data, podle kterých lze odhadnout, jak voliči mění názory a přecházejí od jedné strany ke druhé.

„V Česku se recyklovalo rozdělení voličů mezi pravici a levici, i když není úplně jisté, jestli toto rozdělení lze označit také dnes za pravolevou polaritu. Tedy pravici tradičně volí mladší a vzdělanější lidé, spíše z velkých měst i značný podíl podnikatelů. U levice je tomu naopak a je třeba zdůraznit velký podíl penzistů,“ tvrdí s odkazem na průzkum Holub.

Celý komentář naleznete zde.

„Nuže stejné sociologické složení má i nová pravice, do níž se kromě ODS a TOP 09 počítají i lidovci se Starosty, Zelení, nově Piráti. Naopak k tradiční levici, kterou tvořili sociální demokraté a komunisté, se přidali Okamurovi voliči nebo Rozumní a překvapivě také příznivci hnutí ANO,“ pokračuje komentátor.

Z voleb tedy pravděpodobně vzejde nový či staronový lídr pravice v Česku, ale zásadnější souboj se teď odehraje na levici, kde se o voliče přetahují ČSSD, KSČM, ANO a Okamura. A tenhle boj může skončit tím, že politická scéna bude po volbách ještě roztříštěnější, než je dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …