Komise příští týden opět vyslechne bývalého novináře Přibila

25.08.2017 21:33

Sněmovní vyšetřovací komise pro úniky informací z vyšetřovacích spisů vyslechne v úterý opět bývalého novináře MfDnes Marka Přibila. Vyslechnout by měla i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, kterého ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) tento týden zbavil mlčenlivosti. Před komisi by měli přijít také předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra a ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín.

Komise příští týden opět vyslechne bývalého novináře Přibila
Foto: Facebook
Popisek: Marek Přibil

Přibila chce komise vyslechnout kvůli rozdílům v poskytnutých výpovědích. Některé jeho výpovědi se podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) lišily od výpovědi jiných svědků.

Přibila komise již vyslýchala kvůli jeho schůzkám s předsedou ANO a bývalým vicepremiérem Andrejem Babišem. Podle uniklých nahrávek mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Přibil i Babiš už dříve odmítli, že by měli k dispozici spisy z vyšetřovaných kauz. Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MfDnes spadá. Babiš již dříve nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila.

Ředitele Murína si komise pozvala, protože s ním chce mluvit mimo jiné o nastavení pravomocí a také o statistice případů úniků informací, kterou od něj obdržela. Komise chce slyšet, jak se tyto případy řeší, aby mohla zpřesnit některé informace z hlediska možné úpravy. Předsedy Městského soudu v Praze Vávry se chtějí poslanci ptát například na to, jaké informace soudy zpřístupňují veřejnosti a jak je na soudech zabezpečena jejich ochrana.

Úterní výslechy komise by měly být poslední. „Poté bude komise pracovat na závěrečné zprávě pro Poslaneckou sněmovnu, kterou má předložit do 12. září,“ sdělil Plíšek ČTK.

Komise má mimo jiné prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo k destabilizaci právního státu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…