Kompro na Babiše. Drtinová si pozvala ódéesáka Žáčka a už to jelo

10. 8. 2019 6:58

Poslanec ODS a zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů nikoli poprvé prohlásil, že se sociální demokraté snažili najít kompromitující informace na Andreje Babiše. Podle Žáčka tak však činili až poté, co sami ÚSTR prakticky srazili na kolena.

Kompro na Babiše. Drtinová si pozvala ódéesáka Žáčka a už to jelo
Foto: repro Youtube
Popisek: Pavel Žáček v Interview plus

Zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček poskytl rozhovor internetové televizi DVTV. Daniele Drtinové prozradil, že politici vnímají, že materiály, které ÚSTR spravuje, lze využít různým způsobem. Ale to pracovníci Ústavu vlastně ani řešit nemohou. Ten, kdo se v ÚSTR podepíše, že chce studovat ty či ony materiály, k nim dostane přístup. A jak využije získané informace, je podle Žáčka jeho věc. I politici se mohou pokoušet zjistit pravdu, ale také se mohou pokusit najít špínu na vnitrostranické či jiné konkurenty.

Když měl přímo odpovědět na otázku, zda někdo z ČSSD sháněl kompromitující materiály na Andreje Babiše, vzal to ze široka. Členové ČSSD se o to prý opravdu snažili, ale tady Žáček nechtěl jmenovat konkrétní žadatele o informace.

„To byla otázka, která mě zaskočila, protože aby se představitelé politického subjektu, který dlouhodobě diskreditoval a zničil Ústav pro studium totalitních režimů a snažil se ovlivnit i ten archiv bezpečnostních složek a dosazoval si tam nekvalitní lidi, prostředníky těch politiků, jako třeba pan (Lukáš) Jelínek, tzv. nezávislý pan komentátor. A oni tam udělali takovou práci, že vyházeli  70 až 80 procent expertů, kteří tam byli, dostali tu instituci na kolena a dneska se tam dějí věci, které už ani nemusejí souviset s politikou. Podle mého názoru to jsou věci kriminální,“ prohlásil Žáček.

O úniku tajných informací prý věděl i bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan. Sám Bublan přitom naznačoval, že by práce Ústavu mohli zneužít pravicoví politici. Realita však prý byla taková, že si pro citlivé dokumenty chodil vysoký představitel ČSSD z časů Jiřího Paroubka; Žáček však za žádnou cenu nechtěl prozradit jméno tohoto představitele.

„Pan Bublan je pro mě člověk mimo čas a prostor. Sociální demokracie umírá na úbytě, protože ji spolknul Andrej Babiš (ANO), kterého si vzali do vlády. Někteří lidé to standardně chtěli řešit tak, že se šli zeptat toho experta, za kterého mě asi považovali, zda v tom archivu ještě něco není na Andreje Babiše,“ vysvětloval Žáček s tím, že kdo chce znát jména konkrétních politiků, může se pokusit nahlédnout do oněch badatelských listů, kde jsou ti politici podepsáni. Otázka je, zda bude novinářům umožněno získat tyto informace.

Když politici ČSSD přišli za Žáčkem, prý se jim vysmál a doporučil jim, aby se obrátili na ty své experty, které si do Ústavu dosadili. „Řekl jsem jim: Obraťte se na ty svoje chlapce a dívky, které tam máte. A myslím si, že i kdyby tam něco bylo, tak vy to tam nenajdete.“

Mgr. František Bublan

  • ČSSD
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Pokud skutečně chce někdo znát pravdu o Babišovi, může se také obrátit na slovenský Ústav paměti národa.

Poté se znovu obul do Františka Bublana. Žáček má za to, že Bublan jako politik nepřál zveřejňování informací s tajnými svazky komunistickému režimu. Na zveřejňování těchto informací si pak podle Žáčka rozehrála hru i média, která se snažila zjistit, zda v archivech StB nejsou také jména některých novodobých poslanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…