Komunisté požadují referendum o miliardách církvím. ČSSD prý porušuje své sliby

17.11.2013 9:13

Komunisté trvají na tom, aby o změnách církevních restitucí rozhodli občané v referendu. Politici KSČM také upozorňují na to, že ačkoliv na slibu, že církevní restituce omezí, postavili sociální demokraté předvolební kampaň, nyní přiznávají, že pokud se změnami církve nebudou souhlasit, nic nezmůžou. Informoval o tom server Týden.cz.

Komunisté požadují referendum o miliardách církvím. ČSSD prý porušuje své sliby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

Zrušit zákon o církevních restitucích příliš jednoduše nejde. "My bychom na to šli cestou referenda, kdy by občané dali Poslanecké sněmovně jasný mandát k tomu dělat změny. A to se týká zejména finančních náhrad," cituje server ekonomického experta KSČM Jiřího Dolejše, který prosazuje také odluku státu od církve, ale "za jiné peníze".

Podle Dolejše je možné ze zákona, který schválil vydání jednotlivých položek církevního majetku, některé položky vyjmout. "Stát se může postavit na zadní a říci, že něco nevydá, třeba jako v případě objektů na Pražském hradě," dodává Dolejš.

ČSSD na výrazných změnách církevních restitucí postavila svou předvolební kampaň. Nyní už tak razantní není. Představitelé církve se změnami nesouhlasí a ČSSD připouští, že bez jejich souhlasu nic nezmůže. "Není možné bez dohody s těmi, kterých se smlouvy týkají, docílit nějaké změny," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Nejjednodušší cesta, jak dospět k revizi církevních restitucí, by byla nová dohoda s církvemi o tom, aby redukovaly své finanční požadavky na státní rozpočet v příštích letech," řekl k tomu předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …