Komunisté v Nymburku rozhodnou, kdo je povede do voleb

17.04.2021 7:10

Komunisté dnes v Nymburku rozhodnou, zda je do říjnových sněmovních voleb povede dosavadní předseda Vojtěch Filip. Část strany žádá změnu. Předseda zatím neoznámil, zda po 15 letech z čela KSČM odejde.

Komunisté v Nymburku rozhodnou, kdo je povede do voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip

Ústřední výbor KSČM, který čítá 90 členů, potvrdí s konečnou platností také kandidátky a program, se kterým do hlasování o složení dolní parlamentní komory strana půjde. Komunisté v úterý rozvázali smlouvu, na jejímž základě podporovali menšinový kabinet ANO a ČSSD, Podle volebních modelů strana osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Sněmovny; komunisté tak mohou na podzim zmizet z vysoké politiky.

O změně vedení bude široké vedení hlasovat na žádost části strany. V případě, že Filip rezignuje, bude ke zvolení jeho nástupce třeba prostá většina hlasů. K odvolání dosavadního předsedy bude třeba dvou třetin hlasů stejně jako ke zvolení nového. Stejná pravidla budou platit i pro volbu zbytku předsednictva. Před hlasováním o požadavku na změnu vedení bude ÚV rozhodovat o kandidátkách, přičemž největší diskuse se čeká kvůli neochotě ústecké regionální organizace zařadit do čela volební listiny místopředsedkyni sněmovního klubu Hanu Aulickou Jírovcovou. Spor přičítají komentátoři souboji mezi stranickými konzervativci a mladším liberálním křídlem strany.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Výzvu ke kandidatuře na nejvyšší stranickou funkci do minulého týdne podle prvního místopředsedy Petra Šimůnka písemně přijalo osm straníků, mezi nimi dlouhodobí Filipovi vyzyvatelé europoslankyně Kateřina Konečná a Josef Skála z konzervativní části strany. Podle Hospodářských novin se Skála ale do Nymburka ani nechystá.

Jednání se odehraje tři roky po sjezdu, na kterém v Nymburku Filip funkci obhájil po rezignaci související s prohrou komunistů ve sněmovních volbách 2017. Uspěl tehdy jako zastánce spolupráce komunistů s hnutím ANO Andreje Babiše. V čele komunistů stojí Filip od října 2005, kdy vystřídal Miroslava Grebeníčka. Tehdy se výměna stala mimo sjezd, Grebeníček rezignoval při jednání ústředního výboru, během jeho jednání ho nahradil tehdejší místopředseda strany Filip.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

6:20 Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

ROZHOVOR S PREMIÉREM Migrace je stále vážné téma, které je nutné řešit. Opozice to popírá, protože n…