Končící europoslanec Poc udeřil: Jourovou nepodpořím v žádném případě

27.05.2019 6:17

Končící europoslanec ČSSD Pavel Poc rozhodně nedoporučí vedení své strany, aby ve vládě podpořilo na post českého eurokomisaře znovu Věru Jourovou, uvedla ČTK.

Končící europoslanec Poc udeřil: Jourovou nepodpořím v žádném případě
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

Důvody neupřesnil, chce je sdělit nejdřív straníkům. Řekl to dnes novinářům. Poc byl lídrem kandidátky do eurovoleb, v nichž ČSSD nezískala ani jeden mandát. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že jeho hnutí bude Jourovou znovu navrhovat.

„Nebudu to vedení sociální demokracie doporučovat v žádném případě,“ uvedl Poc.

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka se vláda na eurokomisaři či eurokomisařce musí stejně jako na jiných zásadních věcech shodnout. „Nebude to jen o personě, ale i o portfoliu. Uvidíme, co se podaří vyjednat. Nepředpokládám, že bychom se ve vládě přehlasovávali,“ řekl Hamáček po zveřejnění výsledků voleb. Předseda sociálních demokratů podotkl, že Jourová je kandidátkou ANO.

V minulém volebním období Sobotkova vláda do Bruselu v roce 2014 vyslala Jourovou jako nominantku ANO. Shodla se na ní po delších jednáních. ČSSD tehdy svůj souhlas podmínila posláním 750 milionů korun sociálním službám na zvýšení mezd a zvednutím minimální mzdy ne o 500 korun, ale o 700 korun. ANO odmítalo, že by jeho kandidátka získala oficiální nominaci výměnou za posílení dotací a vyšší růst minimálního výdělku.

Sociální demokraté budou nyní volební výsledek analyzovat. Získali 3,95 procenta hlasů, neobhájili tak ani jedno ze čtyř dosavadních europoslaneckých křesel. Podle Poce analýza ukáže, zda je za volebním neúspěchem výběr témat či účast ve vládě. „Každý má na tom výsledku nějaký podíl. Může být částí toho, že jsem osoba, která nebyla úplně známá,“ uvedl Poc. Podle něj nebyla příliš známá ale ani lídryně ANO, europoslankyně Dita Charanzová, přesto vyhrála. Pogratuloval jí k vítězství.

Podle Poce se bude muset česká společnost vypořádat s „kultem Andreje Babiše“. Na dotaz, zda by za volebním neúspěchem sociálních demokratů nemohla být jejich účast ve vládě s Babišovým hnutím ANO s podporou komunistů, nedokázal volební lídr ČSSD odpovědět. „Je to otázka, kterou si kladu a sám na ni hledám odpověď. Musím odpovědět sobě, pak můžu odpovědět vám,“ řekl novinářům Poc. Je přesvědčen o tom, že jeho strana využila v kampani všechny nástroje, které mohla. Připustil, že výsledky práce v Evropském parlamentu ale možná nedokázali sociální demokraté „prodat“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vy odpírači...“ Babiš zajel k očkování. Lidé se shlukli, premiér uzemnil

15:02 „Vy odpírači...“ Babiš zajel k očkování. Lidé se shlukli, premiér uzemnil

Premiér Andrej Babiš využil před parlamentními volbami aktivity vedení moravskoslezského hejtmanství…