Konec Bakalovým milionům. ČSSD chce zakázat firemní sponzorské dary

12.11.2011 13:59

Sociální demokraté by chtěli zakázat firemní sponzorské příspěvky politickým stranám. Návrh vložili do plánu boje proti korupci, který představili na své programové konferenci. Plán počítá také s omezením výše sponzorských darů stranám od občanů a s omezením nákladů na volební kampaně; konkrétní limity ale navrhovaný plán nestanoví.

Konec Bakalovým milionům. ČSSD chce zakázat firemní sponzorské dary
Foto: Hans Štembera
Popisek: Programová konference ČSSD
reklama

ČSSD měla po loňských parlamentních a komunálních volbách dluh ve výši 360 milionů korun. Základní příjmy strany tvoří státní a členské příspěvky. Sponzorské dary nebyly podle bývalého předsedy kontrolní komise strany Martina Starce nějak významné.

Na nedostatek sponzorských darů si naopak nestěžovaly strany vládní koalice. Sociálním demokratům leží v žaludku hlavně příspěvek finančníka Zdeňka Bakaly, který loni mezi trojici vládních stran rozdělil téměř 30 milionů korun.

Trend je jasný: úspornější financování partají

ČSSD už v létě ohlásila, že v parlamentních volbách by strany do kampaně neměly investovat více než 80 milionů korun. Ještě střídmější představu mají komunisté, podle nichž by částka neměla převýšit 50 milionů korun.

Možnosti transparentnějšího financování politických stran zpracovávalo také ministerstvo vnitra, jeho analýza ale s návrhem zavést limity na volební výdaje nepočítá. Materiál ministerstva mezi nedostatky financování stran vypočítává nedostatečný přehled o skutečném toku peněžních prostředků nebo vazby stran na jimi založené obchodní společnosti, družstva či občanská sdružení, která stranu podporují.

Základním kamenem protikorupčního plánu ČSSD je prosazení zákona o majetkových přiznání, která by podle ní měla pomoci finančním úřadům odhalit nelegální příjmy. Majetek nedoložený řádnými příjmy navrhují sociální demokraté zatížit speciální daní ve výši 76 procent jeho hodnoty. "Ten, kdo chce bojovat s korupcí, tak takový návrh podpořit musí," prohlásil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Čtěte:

Češi jsou proti sponzorským darům v politice. Zavání to korupcí

Kupte si kus kampaně, klidně platební kartou, vyzývá TOPka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

18:39 Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

Kudy se do politiky vrátí charisma? Kam sahá Macron Charlesi de Gaullovi? Bezdětná „Bundesmutti“ Wil…