Konec Lukašenka. Kdo napíše scénář? Diplomat Bašta už to ví

06.09.2020 7:32

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se předhání v projevech dobré vůle, dokonce na chvíli převzal roli tiskového mluvčího Kremlu, aby vysvětlil, jak se to má s otravou Alexeje Navalného, ale dny jeho prezidentování se chýlí ke konci. Ten konec bude nejspíše dle scénáře inspirovaného (nebo prosazovaného) Moskvou. Začne to změnami ústavy následovanými referendem a novými prezidentskými volbami. Do roka a do dne budeme znát jméno nové hlavy běloruského státu. Ta již bude o nebezpečích lavírování mezi Západem, Ruskem a Čínou vědět své, předpokládá bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta.

Konec Lukašenka. Kdo napíše scénář? Diplomat Bašta už to ví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Na počátku tohoto roku se běloruský prezident Alexandr Lukašenko poškorpil s Moskvou kvůli cenám a dodávkám ruské ropy. Necelý měsíc poté do Minsku zavítal ministr zahraničí USA Mike Pompeo a výsledkem jeho návštěvy byla dohoda o normalizaci diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi a dodávky americké ropy. Stihly obojí do května, připomíná Bašta.

Když v Bělorusku začala Lukašenkova šestá kampaň před prezidentskými volbami, okořenil ji kromě tradičního eliminování opozice trestním postihem také nebývale ostrou protiruskou rétorikou, která vyvrcholila zatčením třiceti ruských žoldnéřů čekajících v hotelu u minského letiště na spoj do Afriky. Z vyjádření běloruského prezidenta plynulo, že tak zabránil předvolebnímu nebo povolebnímu vojenskému převratu.

V neděli 9. srpna proběhly volby, kde Lukašenko získal stejně jako pětkrát předtím 80 % hlasů. „Proti volebním výsledkům již pošesté přišla protestovat opozice. Pan prezident jistý si svou podporou Západu potvrzovanou pokračujícími dodávkami ropy, ji nechal surově zmlátit. Nastoupil známý efekt začátku barevných revolucí – nenaštval jen demonstranty, ale také své dosavadní voliče. Uplynuly čtyři týdny a protesty neustávají,“ pokračuje někdejší diplomat.

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 36460 lidí
Demonstrující občané a zejména běloruská opozice mají podporu nejen Polska a baltských států, ale také Evropské unie jako celku. Mike Pompeo absolvoval další cestu po východu Evropy, tentokrát spíše proti Lukašenkovi. „Tomu nezbylo nic jiného, než připomenout Moskvě vzájemné závazky vyplývající z již pozapomenutého projektu svazového státu Rusko – Bělorusko,“ dodává Bašta, s tím, že prezident Vladimír Putin se s ním zatím odmítá setkat, ale do Minsku přiletěl ruský premiér Mišustin, aby jednal o cenách ropy.

Lukašenkovo prezidentování se podle Bašty chýlí ke konci: „Ten konec bude nejspíše dle scénáře inspirovaného (nebo prosazovaného) Moskvou. Začne to změnami ústavy následovanými referendem a novými prezidentskými volbami. Do roka a do dne budeme znát jméno nové hlavy běloruského státu. Ta již bude o nebezpečích lavírování mezi Západem, Ruskem a Čínou vědět své.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan řekl, kde se bude vyhazovat. Konkrétně

13:23 Rakušan řekl, kde se bude vyhazovat. Konkrétně

Předseda Starostů Vít Rakušan zopakoval, že ho mrzí volební výsledek v rámci koalice PirSTAN, kdy ka…