Konec obstrukcí a žvanění, vyhlásila koalice. Bartošek má přepsat jednací řád

21.05.2022 19:45 | Zprávy

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) by měl být nově také šéfem skupiny, která má zabránit dlouhým opozičním obstrukcím. V rozhovoru CNN Prima News popsal mimo jiné to, jak má skupina žvanění v dolní parlamentní komoře zabránit. „Změníme jednací řád,“ uvedl Bartošek.

Konec obstrukcí a žvanění, vyhlásila koalice. Bartošek má přepsat jednací řád
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek

Bartošek byl podle svých slov pověřen tím, aby se ujal novelizace jednacího řádu. „Je to vždy velmi složitý a náročný proces, který není vždy korunován úspěchem. V tento moment budu rozesílat mail na všechny poslanecké kluby, aby za sebe delegovaly jednoho člověka, který se bude změně jednacího řádu věnovat,“ poznamenal Bartošek.

Podle jeho slov to nebude úplně jednoduchá práce, protože na možnosti blokovat projednávání v jednacím řádu se nahlíží jinak v koalici a jinak v opozici. 

„Budeme se tedy snažit najít rovnováhu mezi tím, aby opozice mohla vyjádřit svou nevoli, a na druhou stranu, aby koalice byla schopná prosadit své priority. Tedy to, s čím jsme šli do voleb. Lidem jsme slíbili, že řadu věcí změníme. A k tomu potřebujeme, aby Sněmovna fungovala,“ uvedl Bartošek, že nesmyslné žvanění, které není k věci, se špatně vysvětluje. 

Zároveň zmínil, že jednací řád se podle společné gentlemanské dohody mění až od dalšího volebního období. „Měníme to pro další volby, což mi připadá fér,“ řekl. 

Závěrem se Bartošek vyjádřil i k tomu, jaká v Poslanecké sněmovně panuje atmosféra. Je unaven z obstrukcí a z nočních jednání? „Unavený z toho nejsem, spíš mě to lidsky mrzí, že pro opozici je nadřazený politický boj nad schopností vidět, že je potřeba pomoct lidem, zajistit bezpečnost České republiky, že se vedou zbytečné konflikty, které nikomu nepomáhají. Bere to sílu, energii a v konečném důsledku z toho všichni poslanci vycházejí nelichotivě,“ podotkl Bartošek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …