Koněv pryč? A co za něj? Odpor sílí, ještě bude veselo...

22. 1. 2020 15:13

Otevřený dopis, který zaslal české vládě bývalý poslanec KSČM Josef Skála, získal podporu v zahraničí. Ve slovech o nutnosti odmítnutí historického revizionismu ho podpořila Mezinárodní federace partyzánů, FIR. „FIR se ztotožňuje s touto iniciativou a žádá členské federace i další o podporu,“ vyjádřila se organizace, do které spadá i Vodičkův Svaz bojovníků za svobodu. A podporu Skála získal i na sociálních sítích.

Koněv pryč? A co za něj? Odpor sílí, ještě bude veselo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích
reklama

Už jsme informovali o otevřeném dopisu, který zaslal vládě člen komunistické strany Josef Skála. Týká se v kostce historického revisionismu. „Lhaní o II. světové válce překročilo únosné meze. Napadá společná rozhodnutí protifašistických mocností. Uráží české vlastence i zahraniční přátele. Škodí renomé naší země ve světě. Pošlapává její mezinárodní závazky. Nestoudná demagogie se příčí většině našich lidí. Prokázal to i průzkum veřejného mínění,“ tvrdí v dopise Skála a další signatáři.

Anketa

Sirotky z Řecka nepřijmeme, protože jsou to prý Afghánci ve věku 16 až 18 let. Schvalujete rozhodnutí o NEPŘIJETÍ?

98%
hlasovalo: 20298 lidí

Vyjádřil i rozhořčení nad tím, jaký pomník má být v Praze zbudován a jaký naopak sejmut z piedestalu: „Hrdinství vojsk, jimž velel I. S. Koněv, vděčí za svobodu miliony našich občanů. Smí se maršálův pražský  pomník beztrestně zneuctívat jen proto, že tomu přejí i starosta a někteří zastupitelé MČ Praha 6? Mohou si osobovat už i právo na svévolnou deportaci pomníku? Vlasovci spadali přímo po velení SS. Dopustili se brutálních zločinů na bezbranných civilistech řady zemí. Obětí krutostí, odpuzujících i jejich německé nadřízené, byly i tisíce vojáků západních spojenců. Smí se spřežencům nacismu stavět pomník v jiné pražské čtvrti, usmyslí-li to tamní starosta, vyhrožující vraždou zahraničním ministrům, a hrstka dalších zastupitelů?“ Dodal, že vláda má pravomoci, jak může „pobuřujícím provokacím“ učinit přítrž.

Na závěr se v otevřeném dopise píše: „Mrzačení pravdy o době, kdy hrozila genocida i českému lidu, není jen exhibicí nedouků a nevychovanců. Nahrává jak zpupným nárokům sil, které se nesmířily s politickými výsledky druhé světové války, tak dobrodruhům, kteří si zahrávají s ohněm dnes. Naši zemi ohrožují jedni i druzí. Tím rozhodněji je třeba čelit demagogii, kterou si pořizují lživé alibi. V tom se česká vláda může spolehnout na bezvýhradnou podporu mírumilovné, antifašistické veřejnosti napříč domácím názorovým spektrem i mezinárodním společenstvím.“

Zmíněný dopis podepsala například Ludmila Hájková nebo Emil Šneberg, oba účastníci Pražského povstání, či Emil Kulfánek, ředitel Památníku Pečkárna, nebo bývalý komunistický poslanec Kohlíček.

Nyní se zdá, že slova o podpoře „mírumilovné, antifašistické veřejnosti“ napříč domácím názorovým spektrem i mezinárodním společenstvím se splnila. Dopis podpořila FIR, tedy Fédération Internationale des Résistantes – Association des Antifascistes (Mezinárodní federace partyzánů – asociace antifašistů). „FIR se ztotožňuje s touto iniciativou a žádá členské federace i další o podporu,“ napsala organizace ve svém newsletteru.

FIR vznikla ve Vídni v roce 1951 jako organizace sdružující veterány protinacistického odboje, partyzány a členy protihitlerovské koalice. Jejím mottem je: „Nikdy víc!“

„Spolu s dnešní generací stojíme proti neofašismu a ultrapravici, xenofobii a antisemitismu, válce a terorismu, a také proti jejich společenským příčinám,“ deklarují členové na svých stránkách. Mezi členy je i český Svaz bojovníků za svobodu.

Skála také svůj otevřený dopis zveřejnil na Facebooku, spolu s výzvou, ať ho v komentářích diskutéři symbolicky podepíší. Podepsaných se zatím sešlo přibližně 250 a Skálův příspěvek dosáhl téměř dvouset sdílení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Jakl napsal, co opravdu chtějí. A ozvala se hvězda TV, pamatujete si ji

9:34 Milion chvilek: Jakl napsal, co opravdu chtějí. A ozvala se hvězda TV, pamatujete si ji

K demonstraci Milionu chvilek pro demokracii, svolané na neděli 1. března, a vůbec ke spolku jako ta…