Konflikt u Jílkové kvůli dalajlámovi: Kováčik žádal hlavu Hermana. "Typicky komunistické!" kontroval ministr. "Odvolat!" hřímal znovu komunista

10.11.2016 23:01

V pořadu Michaely Jílkové bylo zase jednou pořádně horko kvůli Číně. Na přetřes totiž přišly české vztahy s Čínou. Proti sobě se postavili ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na jedné straně a poslanec Pavel Kováčik (KSČM) či někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. A začalo to lítat. Ke slovu se dostali také politolog Josef Mlejnek či analytik Jaroslav Štefec. Došlo i na Václava Havla.

Konflikt u Jílkové kvůli dalajlámovi: Kováčik žádal hlavu Hermana. "Typicky komunistické!" kontroval ministr. "Odvolat!" hřímal znovu komunista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková
reklama

Jaké jsou naše vztahy s Čínou? Byly osudově poškozeny ve chvíli, kdy se ministr kultury Daniel Herman setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou na půdě resortu? Člen vlády si to v žádném případě nemyslí a také to dal jasně najevo ve čtvrtečním pořadu České televize Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové. Spolu s ním do studia dorazili předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, bývalý náměstek ministra zahraničních věcí Jaroslav Bašta, sinolog Ondřej Klimeš, Jakub Pitron, živnostník z Prahy a také majitel zámečnictví v Pardubicích Jaroslav Kolář.

Kde jste byli, když americký velvyslanec poučoval prezidenta Zemana, rozčiloval se Kováčik

Pitron hned na úvod prohlásil, že se stačí podívat na to, jak se Čína chová ke křesťanům a jiným svým menšinám. „Ta Čína je trestá a tento vliv já v Česku prostě nechci,“ zdůrazňoval podnikatel. Jestliže jsme svrchovaný právní stát, neměli bychom podle podnikatele dovolit Číně, aby nepřijatelným způsobem zasahovala do naší politiky.

Kováčik okamžitě oponoval, že Česká republika je exportní zemí, takže potřebuje trhy, kam by zboží vyvážela. A pokud jde o uplatňování cizího vlivu v naší zemi, Kováčik obrátil pozornost diváků ke Spojeným státům. „Ti čtyři představitelé drželi ústa, když nově jmenovaný velvyslanec USA útočil na prezidenta Zemana za to, že se zúčastnil přehlídky. A kde jste byli vy?“ obrátil se na živnostníka z Prahy komunista.

Předseda poslaneckého klubu komunistů připomněl vznik prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky v čele s Milošem Zemanem, kteří vydali prohlášení, že na budování strategických vztahů s Čínou se nic nemění, navzdory schůzce ministra Hermana s dalajlámou. K tomu se ovšem sluší dodat, že exportujeme do Číny asi jedno procento naší celkové exportní produkce. Podle Kováčika je namístě toto procento zvýšit. Není ovšem bez zajímavosti, že s Tchaj-wanem máme podstatně rozvinutější ekonomické vztahy a ostrovní stát tyto vztahy nepodmiňuje žádným zákazem schůzek s kýmkoliv a netrvá na žádných politických stanoviscích.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Bašta si ještě přisadil. „Mpje první poznámka k tomuhle je, že to bylo velmi neloajální vůči české vládě. Samostatná zahraniční politika Ministerstva kultury nás posune do Guinnessovy knihy rekordů.“

Ministr Herman trval na tom, že českou vládu nijak nepoškodil. Připomněl navíc, že české tajné služby varují před snahou čínských agentů proniknout do naší země.

V tu chvíli se dostal ke slovu občan z publika, který činnost tajných služeb zpochybnil. „Vezměte si, že německá tajná služba nebyla schopna uhlídat vlastní kancléřku. Ona byla dlouhodobě odposlouchávána a to se pak dalo využít k vydírání,“ zaznělo z úst občana.

Posléze si vzal slovo pan Kolář z Pardubic a poukázal na to, že jsme členy Evropské unie, která nám např. znemožnila rozvíjet cukrovarnický průmysl. Jsme dobrovolnými členy EU a respektujeme smlouvy, ale měli bychom respektovat i konkrétní smlouvy s Čínou. Toto stanovisko potvrdil i analytik Jaroslav Štefec, který seděl v publiku. Navíc nenechal nit suchou na Tibetu. „Tento stát byl prokazatelně otrokářským státem před nástupem čínské vlády,“ zaznělo z úst Jaroslava Štefce. A pokud jde o čínské agenty, kteří u nás chtějí zjišťovat to či ono, vlastně nemají co zjišťovat. „Nemáme armádu, policie stojí za houby. Co by tady Číňani zjišťovali,“ smál se Štefec.

Politolog Josef Mlejnek taktéž sedící v publiku všem přítomným připomněl, že i sám tibetský duchovní vůdce dalajláma ctí jednotu Číny, jen vyžaduje větší autonomii své země v rámci Číny. Podle Mlejnka mohou být navíc čínské investice v Česku strategickým rizikem pro naši zemi.

V průběhu pořadu Kováčik nikoli poprvé požadoval hlavu ministra Hermana, resp. jeho okamžitý konec v úřadu. A v tu chvíli se Herman neudržel. „Jestli se nepodřídíš, odvoláme tě, to je typicky komunistické!“ rozohnil se. Kováčik si to však nenechal líbit. „Jestli nerespektujete pravidla, tak odvolat,“ kontroval komunista.

Po několika minutách se znovu ke slovu dostal Jaroslav Bašta. Čína nám podle jeho názoru může pomoct vymanit se z ekonomického područí jiných velkých států. Poukázal na teze ekonomky Ilony Švihlíkové, podle níž už se z České republiky v podstatě stala ekonomická kolonie Německa, protože jsme na této zemi obrovským způsobem závislí. „Pro mě je Čína zemí, která nám může pomoct vymanit se z diktátu větších evropských států.“

Z publika ovšem zazněl i protinázor. Jeden z ekonomů přítomných ve studiu připomněl, že Čína u nás ukládá svůj přebytkový kapitál a snaží se získat technologické know-how a přístup na evropský trh. Otázkou ovšem je, co to přinese České republice. Podle sinologa Klimeše navíc nesmíme zapomínat, že Čína je naprosto uzavřeným systémem, který se jen nerad otevírá jiným investorům.

Došlo i na Václava Havla

Tím ovšem obchodní přestřelka ani náhodou neskončila. Ke slovu se dostal další podnikatel, který prý v Číně byl a viděl tam následující. „My jsme před pětadvaceti lety vyklidili čínský trh z humanitárních důvodů a podle toho to dneska vypadá. Já jsem na rozdíl od mnoha zde přítomných v Číně byl a zaujalo mě, že i taxikář znal české samopaly, o kterých si prezident Václav Havel myslel, že bychom je neměli vyvážet. Byl jsem také na Náměstí nebeského klidu a neviděl jsem tam žádné protestující, viděl jsem tam stroje ČKD,“ zesiloval hlas pán v publiku.

Stranou pozornosti hostů nezůstal ani Jaroslav Tvrdík – někdejší ministr obrany za ČSSD, exředitel ČSA a dnes zástupce čínského investičního fondu CEFC. „Já jsem pracoval takřka 40 let pro ČSA a ty pan Tvrdík svým konáním nebo nekonáním prakticky zničil,“ ozval se z publika postarší muž. Obratem žádal politiky ČSSD, aby prověřili počínání pana Tvrdíka.

Pořad se pomalu chýlil ke konci a moderátorka Michaela Jílková položila ministru Hermanovi jednoduchý dotaz: „Litujete schůzky s dalajlámou po tom, co jste tady slyšel?“ „Naopak jsem na to hrdý. Je třeba rozvíjet obchodní vztahy, ale zároveň je třeba zachovat si páteř a jednat jako rovný s rovným,“ uzavřel pořad Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …