Korona je ochutnávka Evropy podle Grety, myslí si Jaroslav Bašta. Jen si ještě přidejte nedostatek elektřiny

22.03.2020 7:54 | Zprávy
autor: nab

Pandemie mění a vždy měnily svět, píše ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz někdejší diplomat, analytik Jaroslav Bašta. Z krátkodobého hlediska jej mění svým dopadem na psychiku a chování lidí, z dlouhodobé perspektivy pak jednoznačně změnou genofondu postižené populace. Koronavirus nám dal trochu ochutnat, jak bude vypadat Evropa podle Grety.

Korona je ochutnávka Evropy podle Grety, myslí si Jaroslav Bašta. Jen si ještě přidejte nedostatek elektřiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Budeme-li se na koronavirus dívat jako na politickou pandemii, při pohledu na mapu zjistíme, že v Evropě se na ní z hlediska reakce jednotlivých států v podstatě zobrazuje bipolární rozdělení světa, které skončilo před 30 lety,“ poukazuje Bašta. Vysvětluje si to tím, že na východě ještě nedošlo k takové atomizaci společnosti jako na druhé straně bývalé železné opony.

Proto podle něj náš ministr vnitra může apelovat na zodpovědnost lidí s argumentem, že si přece nevezmou na svědomí to, že by nakazili někoho ze starší generace, že by to sami sobě nemohli odpustit.

„Na druhé straně hranice se v pořadu veřejnoprávní televize komik těší, že na koronavirus umřou tlustí bílí dědci, kteří padesát let devastovali svět. Po písni o babičce ekosvini je to další příspěvek k vyvolání mezigenerační nenávisti,“ říká Bašta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

14:30 Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

DENÍK POSLANKYNĚ Plocha, na níž je možné stavět větrné elektrárny, se díky zásahu Filipa Turka zmenš…