Koronavirem to neskončí. Jaroslav Bašta pozoruje známky naprostého rozkladu. A dává příklad z Ukrajiny, když tam působil

02.02.2020 8:53 | Zprávy
autor: nab

Exdiplomat, politický analytik Jaroslav Bašta v nedělním komentáři pro server Prvnízprávy.cz predikuje, jak to bude se šířením koronaviru 2019-nCoV z Číny. A upozorňuje, že horší škodu než pandemie způsobí nakonec strach, který ji doprovází.

Koronavirem to neskončí. Jaroslav Bašta pozoruje známky naprostého rozkladu. A dává příklad z Ukrajiny, když tam působil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Bývalý velvyslanec Bašta zmiňuje svou nedávnou návštěvu u lékaře, jenž si postěžoval, že to, co se děje dnes, za více než třicet let praxe nikdy nezažil. „Když jsem šel do lékárny, na jejích dveřích viselo oznámení, že roušky jsou vyprodány. Inu, začala chřipková epidemie a v novinách píší a v televizi stále povídají o pandemii koronaviru,“ dodává.

Přesně totéž Bašta zažil před deseti lety na Ukrajině, když do prezidentské předvolební kampaně zasáhla prasečí chřipka. Vláda prý nařídila v postižených regionech povinné nošení hygienických roušek, ale ony nebyly. Dva měsíce předtím zkrachovala jediná ukrajinská továrna, která je vyráběla. „Z lékáren zmizely všechny léky proti horečce, citróny podražily na pětinásobek, zavládl strach. Premiérka Julie Tymošenková pak volby překvapivě prohrála. Vítězný Viktor Janukovyč ji a dalších 16 členů její vlády nechal do roka a do dne zavřít do vězení. Za čtyři roky na Ukrajině vypukla občanská válka,“ píše Bašta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jan Jakob byl položen dotaz

Podnikatelé

Když kritizujete vládu za to, že jsou proti podnikatelům, můžete mi říci, v čem jste byli lepší? Co dobrého jste pro podnikatele udělali? Myslíte, že třeba zvýšení odvodů podnikatelům snad pomohlo? Navíc v době nejvyšší inflace?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Černý den pro Maďarsko. Bude kolonií EU.“ Zaznělo varování

9:11 „Černý den pro Maďarsko. Bude kolonií EU.“ Zaznělo varování

V Maďarsku vyhrál volby lídr opozičního uskupení Tisza Péter Magyar a gratulace mu zasílají i tradič…