Koronavirus: Až bude v Česku zle? Generál Šándor se vážně ptá

26.02.2020 7:18

Bezpečnostní expert Andor Šándor si na svém facebookovém profilu položil v souvislosti s rostoucími obavami z možného pandemického rozšíření koronaviru i u nás otázku, jak by ve skutečnosti fungovalo krizové řízení samospráv. A to v případě, že by byla města uzavřena.

Koronavirus: Až bude v Česku zle? Generál Šándor se vážně ptá
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě
reklama

Anketa

Máte rádi Zuzanu Čaputovou?

hlasovalo: 20611 lidí

Šándorovi jde například o nouzové zásobování potravinami a pitnou vodou, odvoz odpadků apod.

„Jinými slovy, jak by se soukromé společnosti, často v rukou zahraničních majitelů, podřídily požadavkům měst či krajů. Jejich obyvatelé by nesměli opouštět svoje domovy a města. Naopak by zásobování, odvoz odpadu a další služby musely do těchto prostor vjíždět,“ poznamenal.

„Moje upozornění na schopnost krizového řízení samospráv není k tomu, aby se stupňoval strach. Je to jednoduché. Máme tu média, která problém akcentují, řada lidí se bojí už tak. Politici mají dvě možnosti. Buď nedělat nic, to nerisknou, anebo ukázat, že se o občany postarají. Uzávěry měst, karantény apod. Ale jak zajistit, že při takovém stavu bude jejich rozhodnutí fungovat (kapacity IZS a armády jsou malé) a zároveň nebudou občané ponecháni bez pomoci?“ dodal otázku.

V úterý podruhé zasedala kvůli vývoji čínského koronaviru Bezpečnostní rada státu, podle Úřadu vlády především z preventivních důvodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval občany zvážit jakoukoli cestu do zahraničí. Doposud bylo v České republice testováno 98 pacientů s podezřením na výskyt koronaviru, z nichž žádný neměl test pozitivní. V karanténě jsou aktuálně lidé v Jihočeském i Moravskoslezském kraji. Z Letiště Václava Havla v Praze odvezli v úterý do Nemocnice Na Bulovce pětici českých studentů, kteří přicestovali z Íránu, výsledky budou známy ve středu.

Premiér Andrej Babiš na brífinku po jednání Bezpečnostní rady státu o koronaviru uvedl, že detailně projednali krizové plány. „Skutečně nedoporučujeme našim občanům, aby cestovali do Itálie – do Lombardie, do Benátska. Vyzýváme občany, kteří se z těchto oblastí budou vracet a pozorovali na sobě příznaky, aby kontaktovali nejlépe telefonicky lékaře,“ řekl hlavní závěry z dnešního jednání.

Doplnil, že by občané měli zvážit jakoukoli cestu do zahraničí za této situace. Zmínil případ z Kanárských ostrovů, kde je aktuálně šest Čechů v karanténě. „Situaci pečlivě sledujeme a nepodceňujeme. Zatím u nás nebyl potvrzen pozitivní případ koronaviru,“ uvedl předseda vlády.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) doplnil, že probrali příslušné krizové plány, tak aby byla Česká republika připravena na případný výskyt koronaviru. „Za Ministerstvo vnitra chci potvrdit, že složky integrovaného záchranného systému jsou připraveny reagovat v případě, že by je k tomu hygienická správa vyzvala,“ oznámil.

Slovo si vzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který upřesnil, že doposud bylo v České republice testováno 98 pacientů s podezřením na výskyt koronaviru, z nichž doposud žádný neměl test pozitivní. „Všichni byli negativní včetně té první skupiny českých studentů z Íránu. Druhá skupina je nyní v izolaci na Bulovce a čeká na vyšetření, jehož výsledky budeme mít zítra (ve středu),“ přiblížil ministr. Ubezpečil, že ve spolupráci se všemi krajskými hygienickými stanicemi systém funguje tak, jak má.

Letiště Praha od úterý vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Dezinfikovat se budou i autobusy, které budou cestující z Itálie přivážet k branám.

Rozhovor-Epidemioložka: S koronavirem se dřív nebo později setká každý z nás...

Letiště v Brně od středy přijme speciální opatření kvůli koronaviru. Pro cestující s možnými potížemi bude k dispozici lékař, zaměstnanci dostanou ochranné pomůcky.

Hygienici v Jihočeském kraji nařídili preventivní dvoutýdenní domácí karanténu asi pro dvacet lidí, jeden člověk je v karanténě také v Moravskoslezském kraji. Vrátili se z oblastí s nákazou koronavirem, mimo jiné z Itálie. U šesti z jedenácti českých studentů, kteří se v úterý vrátili z Íránu, vyšly testy na koronavirus negativně, zbylá pětice na výsledky ještě čeká, jak výše potvrdil ministr Vojtěch.

Nový typ koronaviru se od prosince šíří z Číny. Od té doby usmrtil více než 2 660 lidí, drtivou většinu v Číně. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří v Itálii, první dva případy v úterý ohlásilo i Rakousko a první případ Chorvatsko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už jste četli? Farmář dostává za kilogram jablek 5,50 Kč. A teď se podívejte, proč nakonec jedno kilo koupíte za desítky korun

10:06 Už jste četli? Farmář dostává za kilogram jablek 5,50 Kč. A teď se podívejte, proč nakonec jedno kilo koupíte za desítky korun

Téma zemědělství je v poslední době nejen v médiích velmi časté. Mluví se o zadržování vody v krajin…