Korupce je nejubožejší zlodějna. Ani tam nikdo neumře, padlo u Krause

08.04.2011 23:00

Podnikatel Karel Janeček založil Nadační fond na podporu boje proti korupci. Zejména proto, že je jí Česko prorostlé skrz na skrz. A protože ho uráží, jak ubohá je to zlodějna.

Korupce je nejubožejší zlodějna. Ani tam nikdo neumře, padlo u Krause
reklama

Poslední kapkou byla pro Janečka koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu poté, co tam volby vyhrála TOP 09. Tomu moderátor show Jan Kraus nadšeně přikyvoval. Jeho odpor k věci je proslulý. "Názor máme asi podobný, to netřeba opakovat," usmíval se Janeček v červeném sofa. "Ano, prasárna, to je náš názor," smál se Kraus.

Svůj názor koneckonců prezentoval moderátor už před ustanovením koalice. Ve svém pátečním pořadu na Primě tehdy "podusil" dnešního prvního náměstka pražského primátora Karla Březinu.

Více: Dosud nejtvrdší hádka v Show Jana Krause. Politik málem odešel

"Naše prostředí je opravdu tragické co do korupce," podotkl Janeček. Ročně se podle něj "ztratí" až deset miliard. Každý občan, ať důchodce nebo dítě, tak ročně dluží kvůli korupci deset tisíc korun. "Mám to tady rád a rád řeším věci, které mi vadí," zdůvodnil Janeček, proč se rozhodl problémem aktivně zabývat. "A hlavně jsem nezávislý. Na vládě, na politice, na téhle zemi, tak neriskuju, když někoho naštvu. Obchoduji jen na zahraničních trzích."

Nezávislost se v českém prostředí vidí jen málokdy, na "malém rybníčku" je totiž zpravidla propojen každý. Naposledy se ukázalo, že i vláda "boje proti korupci" má ke korupci víc než blízko. Nečasův kabinet totiž od podzimu stíhá jedna kauza za druhou. Nejprve Státní fond životního prostředí a rezignace ministra Pavla Drobila, následně kauza ProMoPro a do krve se hájící ministr obrany Alexandr Vondra. Teď se pro změnu zase ukázalo, že korumpuje i ministr dopravy Vít Bárta.

Sledujeme témata: Peníze za mlčení ve VV i Kauza Vondra

Korupce je nejubožejší zlodějna. Nikdo ani neumře

Na korupci ovšem podle Janečka není nic zajímavého. "Když si korupční dopady spočítáte, je to ta nejubožejší krádež. Kdo jede v korupci, je příživník, který nic neriskuje," podotkl. S velkými zloduchy jako s Jesse Jamesem lidé sympatizovali, viděli jako hrdinské něco ukrást a pak "zemřít v bitvě". "Ten korupčník ani neumře, nevkládá vůbec žádné riziko," poznamenal znechuceně. "Kdyby museli riskovat, tak by bylo jen pár Krejčířů. Spousta lidí by si to rozmyslela."

Janečkovo okolí vnímá jeho iniciativu prý veskrze pozitivně. "Za poslední rok se přístup společnosti změnil, lidem to opravdu vadí. Teď je snad poprvé opravdová šance to změnit."

Psali jsme o pořadu Jana Krause:

Levá nebo pravá, u koryt se drží obě. Kraus promluvil o magistrátu

Kraus konejšil Dienstbiera: Prostě jste nechtěl do chlíva s dobytkem

Po knize přišla akce. Petra Paroubková hrozí odchodem z ČSSD

Řekli Vám: Michálku, ty prase? Ne do očí, dozvěděl se Kraus

Kraus zesměšnil mladou křesťanku, co fotila porno. Ale jak

Kraus ukázal divákům obnaženou Kristýnu Kočí. To byl jen začátek

Jan Kraus nezklamal: Mluvil o politicích, co honí děvky

Kalousek u Jana Krause. Divačce hrůzou vstávaly vlasy

Foto: hns

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…