Kosovský prezident rezignoval

05.11.2020 22:02

Kosovský prezident Hashim Thaçi se po obžalobě z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti tribunálem v Haagu rozhodl rezignovat. Thaçi, který dříve působil jakožto velitel povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), odmítá, že by se na zabíjení a mučení lidí podílel.

Kosovský prezident rezignoval
Foto: archiv
Popisek: Karel Schwarzenberg a Hashim Thaçi

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21787 lidí
Prezidentem Kosova byl Hashim Thaçi zvolen v dubnu 2016. Svoji rezignaci osvětlil tím, že se tak snaží „ochránit integritu prezidentského úřadu“.

Thaçi patří mezi několik kosovských politiků, kteří se mají zodpovídat z vražd či mučení. Přímé detaily obžaloby proti Thaçimu zatím nejsou známy. Prokuratura však už dříve informovala o existenci obžaloby, podle níž jsou Thaçi a ostatní zodpovědní za 100 vražd civilistů. On sám obvinění odmítá.

V 90. letech Hashim Thaçi působil jako velitel povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), po odtrhnutí Kosova od Srbska se přesunul na post ministra zahraničí a dále zastával i pozice vicepremiéra či premiéra, kterým byl od vyhlášení nezávislosti Kosova v únoru 2008 sedm let.

Některá obvinění kosovského politika viní i z podílu na obchodech s lidskými orgány, které kosovští Albánci údajně během konfliktu odebírali zajatým Srbům i krajanům, kteří s nimi nesouhlasili.

Den před Thaçiho rezignací byl zatčen a přepraven ke zvláštnímu soudu v Nizozemsku bývalý předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi. I ten působil jako povstalecký velitel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…