Koten se stal předsedou bezpečnostního výboru. Předtím jej ale grilovali

29. 11. 2017 21:35

Po úterním obsazení míst v 17 odborných výborech Poslanecké sněmovny se dnes výbory poprvé sešly a volily své předsedy. Největší kontroverze vzbudila zřejmě volba šéfa výboru pro bezpečnost Radka Kotena (SPD), který čelil dotazům na obsah svého facebookového profilu. Podle médií obsahoval odkazy na dezinformační weby a poslanec byl členem proruských skupin či skupin zaměřených proti NATO. Ve volbě však porazil místopředsedu KDU-ČSL Jana Bartoška. SPD mělo předsednictví výboru náležet podle předchozích politických dohod.

Koten se stal předsedou bezpečnostního výboru. Předtím jej ale grilovali
Foto: Facebook
Popisek: Radek Koten
reklama

Výbor pro veřejnou správu povede po dnešním hlasování předseda Pirátů Ivan Bartoš, ústavně-právní dlouholetý poslanec Marek Benda, výbor pro obranu Jana Černochová (oba ODS). V čele zemědělského zůstane místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Také v čele kontrolního, sociálního, zdravotnického, petičního a volebního výboru stanou reprezentanti ANO Roman Kubíček, Radka Maxová, Věra Adámková, Helena Válková a Stanislav Berkovec.

Koten v odpovědích naznačil, že facebookový profil nespravoval sám. „Podílelo se na tom víc lidí,“ uvedl. Řekl také, že zmíněné skupiny v podstatě nenavštěvuje. „Není to tak, že bych tam trávil tisíce hodin času,“ podotkl. Podle Kotena je ale důležité, aby měl povědomí o bezpečnostních hrozbách a o názorech lidí. Nově zvolený předseda výboru prý také nechápe, proč by měl být v této funkci bezpečnostním rizikem, když ke stejným informacím by se mohl dostat i jako řadový poslanec.

Evropský výbor povede dál místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. Naopak zahraniční výbor zatím předsedu volit nemohl, proto projednávání bodu přerušil. Do jeho čela by měl zamířit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), až skončí jeho vládní angažmá. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) podal demisi dnes a jeho mandát by měl vypršet jmenováním nové vlády Andreje Babiše (ANO) 13. prosince.

Hospodářský výbor povede předseda poslanců SPD Radim Fiala, školský výbor Václav Klaus mladší a výbor pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti). Sněmovna založila celkem 18 výborů. Předsedy už měly před dneškem mandátový a imunitní výbor a rozpočtový výbor, a to Stanislava Grospiče a Miloslavu Vostrou (oba KSČM). Organizační výbor vede Radek Vondráček (ANO) z titulu funkce předsedy sněmovny.

Role předsedů výborů je spíše organizačního charakteru. Pobírají ale zhruba o 30 000 korun vyšší plat než řadoví poslanci, letos činí 100 000 korun měsíčně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

7:02 „Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

Generál ve výslužbě Petr Pavel se v pondělním Interview ČT24 vyjádřil k pandemii koronaviru. Přišel …