Kradou telefony Huawei vaše data? Vysoký manažer firmy dostal prostor v rádiu

09.05.2019 21:35

Hostem čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl viceprezident evropské Huawei John Suffolk. Posluchačům vysvětloval, že čínská firma není tak nebezpečná, jak tvrdí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Čím argumentoval? Nahlédněte.

Kradou telefony Huawei vaše data? Vysoký manažer firmy dostal prostor v rádiu
Foto: Huawei
Popisek: Huawei
reklama

O sítích páté internetové generace toho bylo řečeno už hodně. Čínská firma Huawei věří, že má šanci podílet se na vybudování 5G sítí i u nás. 5G sítě mohou nejen pro Čechy znamenat nové podnikatelské příležitosti. Bude možné využít samořiditelná auta a bude možné sbírat data z celé země na jednom místě.

„Věříme, že naše zařízení není nebezpečné, ale musíme být upřímní. Každé zařízení má nějakou slabinu,“ připustil Suffolk. V poslední době byla podle hosta nalezena celá řada chyb v programech, a to i programech, které produkují Spojené státy. Ale Američané je úspěšně odstraňují. O totéž se prý ze všech sil snaží i čínská firma.

Anketa

Zaslouží si Jaromír Jágr od Zemana vyšší státní vyznamenání, než jaké dosud má?

hlasovalo: 12317 lidí
„Když si otevřete krabičku s telefonem Huawei, tak jen asi 30 procent produktu je přímo od Huawei. Ostatní je z Tchaj-wanu, z USA, z Japonska a podobně. Pokud je v zařízení nějaká slabší součástka, může to být součástka z USA,“ upozornil Suffolk.

Kritikům společnosti na Západě vzkázal, že mohou vrazit do sídel Huawei a vše si prověřit. „My říkáme přijďte a udělejte si audit. Naše dveře jsou otevřené,“ ujišťoval host.  

Pokud jde o krádeže dat z různých systémů, Suffolk upozorňuje, že si svá data musejí chránit především sami uživatelé. Pokud někdo používá heslo typu „123456“, nesmí se divit, když mu někdo data ukradne. Takováto jednoduchá hesla prý používají miliony lidí po celém světě. V tu chvíli nikdo nepotřebuje slabé místo v systému.

Američané prý firmě Huawei vlastně pomáhají. Po americkém varování před Huawei významně vzrostly prodeje výrobků čínské firmy. Negativní reklama je také reklama. Zakladatel Huawei Žen Čeng-fej dal prý také jasně najevo, že by raději zavřel firmu, než aby udělal něco, co by zavánělo např. spoluprací s čínskými tajnými službami, ujišťoval host.

Hodně se také mluví o tom, že čínské zákony zavazují firmu Huawei ke spolupráci s čínskou komunistickou vládou. Ale Suffolk má za to, že k ničemu takovému zákon společnost nezavazuje. Záleží totiž, jak si ho kdo vykládá. „Nechme ten zákon stranou. Stejně je hypotetický a různí lidé ho vykládají různě. Existují jednodušší cesty k cíli, např. přes hackery nebo státní úředníky,“ řekl Suffolk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pobíhal po Hradě a narovnával obrazy. Jeho asistenta s ručníkem málem zastřelili. A do toho kníže, Rejžek, Žantovský a „dobrá víla“, náhrada za Olgu

10:58 Havel pobíhal po Hradě a narovnával obrazy. Jeho asistenta s ručníkem málem zastřelili. A do toho kníže, Rejžek, Žantovský a „dobrá víla“, náhrada za Olgu

VZPOMÍNKY A PERLY Říkali si „pytel blech“ a tvořili nejspíš nejkurioznější politický štáb českých dě…