Kubera překvapil: Klaus? Ale já s ním často souhlasím!

10.05.2019 12:43

Předseda Senátu Jaroslav Kubera byl hostem v podcastu Pravda a Láska s Petrem Holcem na serveru Info.cz, kde promluvil o byrokratických zákazech, které mu pijí krev, famózní hysterii, který propukla ve světě, nebo útocích na Senát. Dále se vyjádřil k odchodu poslance Václava Klause mladšího z ODS, prezidentování Miloše Zemana či k vládní koalici ANO a ČSSD.

Kubera překvapil: Klaus? Ale já s ním často souhlasím!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera
reklama

V úvodu rozhovoru se otevřela diskuse nad známou neřestí šéfa Senátu – kouřením. V souvislosti s tím si postěžoval, jak moc mu zákaz kouření pije krev. „S plošným zákazem kouření jsem se vůbec nesmířil. Psal mi dokonce nějaký pán v kontextu s akcí Ukliďme Česko, aby kuřáci šli uklízet nedopalky, tak jsem mu vzkázal, že je stačí zahnat zpátky dovnitř a bude od nich pokoj,“ uvedl Kubera a dodal, že jsou to právě odpůrci kouření, kteří je vyhnali před podniky.

Anketa

Jaký máte vztah k německému národu?

12%
69%
hlasovalo: 14140 lidí

„Tady u nás ti agresoři netuší, co je čeká, až budou zákazy piva, masa a dalších věcí, už se to blíží. Bude jen veganská strava a budou se divit,“ řekl Kubera s tím, že poznají sami, jaké je to. „Všechno je to zbytečné a je to součást té všeobecné světové hysterie. Ta hysterie už dosahuje famózních rozměrů a nikdo neví, kde to skončí,“ dodal šéf Senátu a připomněl příběh, kdy viceprezident Baracka Obamy Joe Biden se údajně před dvaceti lety dotkl sekretářky nosem a nyní jej začali dehonestovat.

„Ty kampaně obecně nenávidím. Teď bude zase velká kampaň, protože ODS navrhla 0,5 promile alkoholu za volantem, což je v Evropě naprosto běžné. Už slyším v médiích: Chcete zabíjet naše děti,“ dodal Kubera, kterého mimořádně potěšila kancléřka Angela Merkelová, když odmítla snížení volné rychlosti na dálnicích v Německu. „My si u nás zvykli, že rychlost je to, co tu dělá mrtvé, ale je to telefonování za volantem a další,“ podotkl.

Došlo i na útoky na Senát coby zbytečnou instituci, kterou je třeba zrušit. „Ty útoky na Senát nejsou jen u nás, ale v celé Evropě. Francouzský předseda senátu nám poslal dopis a vyzývá nás, abychom veřejnosti více zdůvodňovali, k čemu jsou senáty dobré,“ řekl Kubera, který je toho názoru, že je to zase jen kampaň, která pomine. „Kupodivu ti, kteří tu dělají tolik, aby bránili hoaxům, tak se toho sami dopouštějí, protože jejich nenávist k prezidentovi je tak velká, že je jedno, co udělá, vždy je to špatně,“ poukázal na příklad na kauzu Zemanova vystupování ve Vídni.

Senát Kubera přirovnal k záchrannému hasičskému sboru. „Ten také, když nehoří, tak vypadá, že by mohli hasiči klidně sedět doma, ale oni čekají na svých stanicích, až je někdo zavolá. A když začne hořet, jsou lidi rádi, když přijedou,“ uvedl Kubera a Senát označil za ústavní pojistku. „Zatím to v Senátu vypadá, že zásadní změny Ústavy nemají šanci,“ doplnil. Hlavní důvody útoků na Senát jsou prý peníze. „Kupodivu ‚Venezuela Maláčová‘ nikoho nevzrušuje, hodně toho naslibuje a hodně peněz pouští, tam jsou ty miliardy,“ zdůraznil s poznámkou, že lidi naopak řeší, že si Sněmovna pořídí nové automobily.

Fotogalerie: - Piráti za legalizaci konopí

Pochod a demonstrace za legalizaci konopí s názvem...
Pochod a demonstrace za legalizaci konopí s názvem...
Pochod a demonstrace za legalizaci konopí s názvem...
Pochod a demonstrace za legalizaci konopí s názvem...
Pochod a demonstrace za legalizaci konopí s názvem...
Pochod a demonstrace za legalizaci konopí s názvem...

„V dnešním mediálním, facebookovém a twitterovém světě je běžné, že když je někdo dehonestován, tak jsou lidé odkázáni na to, co si někde ráno přečtou. Doba je tak strašně rychlá, že nikdo z nás nemá dostatek času si věci promýšlet,“ všímá si Kubera a zmiňuje typickou další hysterii, kterou je elektromobilita. „To vždy vznikne nejdřív velká fáma a trend a je to cesta do pekel, už se to začíná pomalu ukazovat,“ podotkl předseda Senátu.

Ve své funkci šéfa Senátu je prý Kubera velmi spokojen a baví jej to. Na otázku, jestli by raději nechtěl být prezidentem, odvětil, že jeho paní žertovala a říkala, že není skoro doma a na Hradě by možná bylo méně práce. „Myslím si ale, že člověk má svůj věk. Já původně chtěl úplně skončit a jít do důchodu. Rodina už dříve byla proti tomu, abych kandidoval na prezidenta a já to respektoval,“ přiblížil Kubera.

Je si jistý, že kdyby býval kandidoval na prezidenta, byl by jedním z mála kandidátů, který by mohl získat Zemanovy hlasy, díky jejich zdánlivé podobnosti. „My jsme od sebe politicky vzdálení na světelná léta. Já ale nejsem schopen toho, že když vím, že aféra ve Vídni žádná aféra nebyla, použít to proti němu jako lidi, co ho nenávidí, a přitom se tváří, že jsou ti nejčistší,“ zopakoval Kubera.

Zeman podle něj říká někdy věci velmi rozumné jako například, že by se měly osekat pravomoci Evropské komise. „To nikdo ale nezaznamenal, přitom je to zásadní věta a souhlasím s tím a po té konferenci ve Vídni s tím souhlasím ještě víc. Mimochodem tam z EU přijela jen jediná osoba, což je trestuhodné a svědčí to o tom, že národní parlamenty jsou pro EU přívažkem, který potřebuje jen na schvalování smluv,“ poznamenal.

Druhé období Zemanova prezidentování je podle šéfa Senátu problémové v tom, že ví, že už nemůže kandidovat a může být jedno, co o něm píší a říkají „To není úplně dobře. Je to hrozně těžké, a Miloš je prostě Miloš. On je velmi složitá osobnost. Má sloní paměť, což mu závidím, ale uměl bych ji využít daleko pozitivněji. Také si pamatuje každou křivdu a mstí se,“ uvedl. Krátce komentoval i aféru s ovlivňováním soudců ze strany Hradu. „To bylo nešťastné spojení dvou okolností,“ sdělil.

„Nemyslíte, že bychom měli zrušit prezidenta? Že jsme si stvořili na Hradě monstrum, které se tluče s naším ústavním pořádkem?“ zajímal se Holec. „Stačilo by bývalo, kdyby zastánci, kteří jsou dnes největšími nepřáteli prezidenta, tehdy tak vehementně proti vůli osmnácti ústavních právníků neprosazovali přímou volbu,“ řekl s tím, že jsme udělali přímou volbu, aniž bychom změnili ústavní systém.

Podle Kubery je stejně tak špatné, že v Česku do Evropského parlamentu kandidují desítky politických subjektů. „Vždy jsme byli takoví, že když někdo v nějaké straně nezíská dostatečnou moc, tak se odtrhne a udělá si svou stranu. To naší zemi samozřejmě škodí,“ řekl.

Nedávno ODS vyloučila Václava Klause mladšího ze svých řad. Kubera to hodnotí jako velmi nešťastnou událost, zejména před evropskými volbami. „Asi ale nebylo jiného zbytí. Sčítání těch událostí bylo nad rámec toho, co vedení mohlo unést,“ míní Kubera, který by se ale snažil najít spíše nějaký kompromis, jelikož on minimálně s polovinou názorů Klause mladšího souhlasí.

„Přiznávám, že jsem hlasoval třeba proti vstupu do EU, jasně jsem věděl, kam to směřuje. Hlasoval jsem proti Lisabonské smlouvě a jsem na to hrdý, protože to byla ta zásadní chyba, která způsobila i brexit,“ pravil Kubera, který Klause mladšího popsal jako velkého solitéra, kterému se nedaří pracovat v týmu.

Závěrem se vyjádřil i k současné vládní koalici ANO a ČSSD. Sociální demokracie podle něj neměla vůbec vstupovat do vlády. „Řeknu to na jednoduchém příkladu, na kauze s rodičovskou. Zde si ministryně Maláčová poprvé naběhla s tím, jak to pojala. Nakonec bude premiér Babiš ten, kdo ty peníze sežene a kdo to zařídí,“ řekl s tím, že ČSSD na vládnutí vůbec nic nevydělá.

„Babiš má obrovské štěstí, že se ‚narodil‘ jako premiér v době ekonomického růstu a že složení Sněmovny je takové, že si prohlasuje vždy vše, co potřebuje. Taková krásná situace tu pro premiéra ještě nikdy nebyla,“ dodal Kubera na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…