Kubera si pochvaluje: Teplice nakoupí další trolejbusy. Ale ze svého

23.09.2012 18:36

Teplice se chystají nakoupit další tři nové trolejbusy. Vlastní totiž tamější trolejbusový park, který dopravci Veolia pouze pronajímá. Primátor Jaroslav Kubera si pochvaluje, že vozy budou nakoupeny z rozpočtu města a ne z evropských dotací.

Kubera si pochvaluje: Teplice nakoupí další trolejbusy. Ale ze svého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

Tři dvanáctimetrové trolejbusy mají stát odhadem 28,75 milionu korun. Na rozdíl od okolních měst si je město chce zaplatit samo. Je to správná cesta, tvrdí primátor Jaroslav Kubera (ODS) s odkazem na problémy dotačního úřadu Severozápad.

Město v září vypsalo výběrové řízení na tři krátké, dvanáctimetrové a nízkopodlažní trolejbusy. "Zakázka proběhne za účelem doplnění vozového parku MHD, jako náhrada za vyřazené vozy," uvádí oznámení. Město by mělo vozy získat během roku 2013.

Teplice ještě v roce 2010 chtěly nakupovat trolejbusy z evropských peněz. Měly podanou žádost na nákup 28 nových trolejbusů, které by bez DPH stály 295 milionů korun. Pomoci měly evropské fondy, z nichž se počítalo s asi 56 procenty nákladů, jenže po několikerém zrušení dotační výzvy to město vzdalo.

"Nakupujeme tyhle vozy ze svého, a jak tak koukám okolo, tak to vychází jako lepší varianta," řekl Kubera. ROP Severozápad má totiž po sérii skandálů pozastavené proplácení dotací a všichni žadatelé, kteří na ně čekají, si museli zatím sehnat drahé úvěry. Kvůli údajným machinacím s dotacemi skončilo ve vazbě několik členů ODS a ČSSD.

Evropská komise teď řeší, jakou za to dá Česku pokutu, hovoří se minimálně o deseti procentech. Celkem má podle médií jít o 2,5 až 3,4 miliardy z celkových 19 miliard korun, které má do příštího roku ROP Severozápad rozdělit.

Teplice mají podle dostupných informací 36 vozů, z toho polovinu tvoří staré typy 14Tr a 15Tr, které dodávala do poloviny 90. let Škoda Ostrov. V Teplicích se od té doby trolejbusy skoro nenakupovaly a budoucnost celé sítě byla nejistá, v roce 2006 se ale rozjely postupné dodávky nových vozů. V ulicích teď jezdí devět vozů s karoserií od firmy Irisbus a devět od polského Solarisu, elektrická výzbroj je ale od plzeňské Škody. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…