Kuberův syndrom, bláboly. Čeština je sexistická, děti by se měly učit jinak, varuje lingvistka. Za 441 Kč si můžete koupit její knihu

28.02.2019 16:38

Čestmír Strakatý se v Prostoru X na webu Reflexu setkal s jazykovědkyní Janou Valdrovou. Bylo to výživné. Genderová lingvistka prohlásila, že v češtině se stále nachází přehršel sexismů jako třeba „ženská logika/ nebo „žena za volantem“. Prý by se o sexismu měly učit děti už na základní škole. A opřela se i do senátora Kubery, po kterém pojmenovala jeden syndrom. „Já bych nepoužívala termín politická korektnost. Já bych použila obyčejná slušnost,“ reagovala na nařčení.

Kuberův syndrom, bláboly. Čeština je sexistická, děti by se měly učit jinak, varuje lingvistka. Za 441 Kč si můžete koupit její knihu
Foto: valdrova.cz
Popisek: MGR. JANA VALDROVÁ, PHD.
reklama

Strakatý na Valdrovou prozradil, že její příbuzní byli po druhé světové válce odsunuti do Německa a Rakouska. Valdrová řekla, že ji to motivovalo ke zkoumání toho, co je fér a co je nefér. Nyní působí na rakouské univerzitě jako genderová lingvistka. Prý byla před dvaceti lety první, kdo prohlásil, že český jazyk může být „pěkně sexistický“. „Tehdy jsem zkoumala vyjadřování o ženách, ale to platí o různých sexuálních menšinách zcela obecně, no a dnes je o tom povědomí na veřejnosti, takže to mě hrozně těší, a když jsem se nedávno dívala do databáze bakalářských a diplomových prací, tak jsem našla přes 900 odkazů na toto téma,“ svěřila se Valdrová a dodala, že si připadá jako matka toho tématu u nás. „Matka kritické reflexe sexismu,“ pojmenovala se Valdrová lingvisticky přesně.

Sexismus v jazyce je prý naprosto běžný. Když si ve vlaku četla noviny, tak prý ve čtyřech z pěti novin byly sexistické články nebo titulky. „Třeba tam byl dryáčnický titulek ‚Na letiště míří třetí pohlaví‘ nebo ‚Kdo si hraje na třetí pohlaví, nezlobí‘. V podstatě tam nešlo o nic jiného než o to, že se konečně začíná v oficiálních dokumentech uznávat, že kromě žen a mužů existují další pohlaví a proč pro ně nevyhradit kolonku?“ ptala se jazykovědkyně.

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11731 lidí

Za komunismu byli prý homosexuálové léčeni drastickými prostředky, o lesbách se ani pořádně nevědělo, takže je podle genderové lingvistky dobře, že se „pravda dostává na povrch“. Strakatý se ptal, zda tou pravdou je, že jsou zde další pohlaví, která vyžadují pojmenování. “Ano, máme tu další pohlaví, a ta pohlaví mají hrozně málo prostoru, mediálně známý případ byl, že se oběsil chlapec v pubertě, protože neakceptovali, že je gay,“ odpověděla Valdrová, aniž by ale vysvětlila, zda se dotyčný chlapec cítil být jiným pohlavím.

Velké téma je podle ní jazyková diskriminace žen, o čemž napsala knihu, která se jmenuje „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit“. Pro zajímavost, kniha na internetovém knihkupectví Kosmas stojí 441 Kč, slevená z 490 korun. V knize je dle Valdrové několik kapitol o tom, že ženy by se měly zaposlouchat, že někdo řekl něco, co ženy řadí statusově níže než muže. „A hned se ozvat,“ radí lingvistka. Protože diskriminace je údajně v češtině hodně.

Fotogalerie: - Orbán v Senátu

Předseda Senátu Jaroslav Kubera a premiér Maďarska...
Maďarský premiér Viktor Orbán zavítal na státní ná...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...

Podle lingvistky se hned v konverzaci pozná, kdo v ní má navrch. Věci jako podání ruky, tykání a podobně. A jazyk podle jejího názoru vytvářela moc, která byla v minulosti v mužských rukou. Přidala historku, jak jednou zadala téma seminární práce „Jazyk domácího násilí“, kterou jedna studentka odevzdala s pláčem, protože slova, která našla na internetu odpovídala těm, které druh její matky používal vůči matce a vůči ní.

Strakatý pak citoval kancléře Mynáře, který řekl, že u znásilnění může být i více očí, pokud tam bylo více chlapů. „Mně se úplně zvedly vlasy tam vzadu,“ zhrozila se Valdrová a prohlásila, že zlehčovat znásilnění je hrozně nefér. Vysvětlila to tak, že sice Češi mají tradici zlehčování věcí humorem, ale zlehčovat nehumorné věci je prostě špatné a kulturní člověk to prý nedělá. „Ti lidé, co dělají takové vtipy, prostě nejsou kulturní lidé,“ odsoudila sexisty.

Rozdíl mezi Západem a Českem vidí také v odlišném vývoji. Tedy že zde neproběhla sexuální revoluce, místo toho bylo ženám děkováno za to, že jsou matky, že chodí do práce a vše zvládají. „U nás si ty ženy nemohly zformulovat: ‚Co jsem? Kam směřuji? Co chci? Jestli na to mám?‘“ vysvětlovala Valdrová a dodala, že ženy jsou na vysokých školách teprve 100 let a už údajně dohnaly muže ve všech oborech. Strakatý dodal, že české ženy tedy měly pocit, že zvládají více než americké a Valdrová mu dala za pravdu.

Fotogalerie: - Senát o brexitu

Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády
Jiří Dienstbier
Milan Štěch
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...

Prohlásila, že v 90. letech jsme prodělali sexuální pseudorevoluci. Jako příklad uvedla objev soutěží Miss, které začaly zaštiťovat i univerzity. Prý to způsobilo velké překvapení, když se o tom zmínila na univerzitě v Innsbrucku. „Ještě víc to posílili naši představitelé, kteří se nechávali fotit s těmi misskami. Tehdejší prezident Klaus korunoval Miss,“ okomentovala to lingvistka a dodala, že se Klaus „nechal načapat“ s milenkou, aby si potvrdil ego. Údajně se tenkrát rozvíjel pokřivený vztah k sexu.

Co se týče dneška, Valdrová definovala „Kuberův syndrom“. Nejdřív prý Kubera či někdo jiný vypustí „sexistický blábol“, pak napadne ty, kterým se to nezdá vtipné, že je to jejich problém, a pak se to snaží uvést na pravou míru, že je šťastně ženat. Strakatý pak dodal, že kdyby byl Kubera přítomen, tak by začal brojit proti politické korektnosti. „Já bych nepoužívala termín politická korektnost. Já bych použila obyčejná slušnost,“ definovala pojmy lingvistka. „To není slušné, říkat někomu že mu za scénou ukážu, jaké mám něžné ruce,“ trvala na svém.

Jako příklad sexistického jazyka zmínila nevyrovnané názvy profesí. Třeba slovo chůva. „Znám spoustu mužů, kteří by byli vynikající chůvy, jenom to slovo je tam nepustí,“ říká Valdrová. „Směruje to už děti do různých životních drah. Já jsem včera byla se čtyřmi malými holčičkami a ukazovala jsem jim omalovánku, kde byla potápěčka, hasička, mořská bioložka, ředitelka závodu a ty děti byly úplně okouzlené tím, co všechno můžou dělat. Říkaly: ‚Já můžu být potápěčka?‘ a já říkám: ‚Ty můžeš být co chceš,‘“popsala svou zkušenost Valdrová a dodala, že toto této holčičce v první třídě ještě neřekli. Stěžovala si také na frazeologismy „žena za volantem“, „krkavčí matka“ nebo „ženská logika“. „Mělo by se zavést to téma do hodin češtiny už na základní škole,“ myslí si jazykovědkyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

4:40 Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle n…