Kulhánek svolává krizový štáb kvůli Afghánistánu. Řeší, co s diplomaty

14.08.2021 14:02

České Ministerstvo zahraničí začíná jednat. Ministr Kulhánek svolává krizový štáb na pomoc afghánským spolupracovníkům České republiky. Řešit by se údajně mělo i to, co bude s naší ambasádou v Kábulu. Pomáhat je připraven i ministr vnitra Hamáček. Tálibán totiž nabírá na síle.

Kulhánek svolává krizový štáb kvůli Afghánistánu. Řeší, co s diplomaty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na sobotu svolává krizový štáb svého resortu. Důvodem je údajně napjatá situace v Afghánistánu a osud zaměstnanců a spolupracovníků místní české ambasády. Česká vláda je totiž nyní pod palbou kritiky kvůli tomu, že nepomohla svým afghánským spolupracovníkům a tlumočníkům, když jiné země, jako Spojené státy či Německo, jim nabízejí pomoc a evakuují je.

Krizový štáb by se měl v sobotu zabývat především situací kolem české ambasády v Kábulu. „Vzhledem k dynamicky se vyvíjející situaci v Afghánistánu a přísným bezpečnostním opatřením nemůžeme zatím sdělovat podrobnosti o dalším působení české ambasády v Kábulu. Nicméně ujišťujeme, že jak bezpečnost zaměstnanců naší ambasády, tak našich spolupracovníků je pro nás na prvním místě,“ uvedlo k situaci Ministerstvo zahraničí.

Připraven pomoci spolupracovníkům a tlumočníkům České republiky je prý i ministr vnitra Jan Hamáček. Po odchodu spojeneckých vojsk v zemi rychle získává moc hnutí Tálibán. Obsazení hlavního města Afghánistánu, Kábulu, Tálibánem a upevnění jeho moci v zemi může mít podle bezpečnostních expertů vážný dopad nejen na Blízký východ, ale také na celou Evropu i svět.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…