Kultura dostane z rozpočtu 750 mil. navíc, Herman chce celkem 12 miliard

27.07.2015 18:55 | Zprávy
autor: čtk, mp

Návrh rozpočtu ministerstva kultury na příští rok se proti původní představě ministerstva financí zvýší přibližně o tři čtvrtě miliardy korun. ČTK to po dnešním jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) řekl šéf resortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Původní návrh byl téměř 10,5 miliardy korun, tedy asi o miliardu méně, než jsou letošní výdaje resortu. Spokojený by ale Herman byl, kdyby konečná suma peněz pro rok 2016 "oscilovala kolem 12 miliard korun".

Kultura dostane z rozpočtu 750 mil. navíc, Herman chce celkem 12 miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Babiš nechtěl předjímat, zda se podaří dojednat další zvýšení rozpočtu pro ministerstvo kultury. "Uvidíme. My vyjednáváme o rozpočtu v porovnání s minulým rokem vlastně velice brzo, takže ty kapitoly ještě nejsou rozepsané. Budeme pokračovat v polovině srpna," uvedl v České televizi. Dodal, že se bude snažit ministerstvu kultury vyhovět.

Další navýšení prý Herman vyjednal pro film

Podle Hermana je prioritou resortu platová stabilizace. "Jedním z témat vyjednávání proto bylo navýšení platů v příspěvkových organizacích, které jsou hluboko pod celostátním průměrem. Dnes jsme se domluvili o minimálním navýšení v této položce o 70 milionů, což u některých příspěvkových organizací znamená navýšení až o sedm procent," řekl Herman. Doufá, že toto číslo ale ještě není konečné.

Platy státních zaměstnanců v kultuře jsou velmi nízké, loni v listopadu, respektive letos v lednu se dočkali zvýšení o čtyři procenta. V Národní galerii například předtím průměrný plat činil 18.500 korun; kurátor s dvacetiletou praxí loni bral 21.665 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …