Podle původních výsledků se za ODS ve Středočeském kraji dostali do sněmovny Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli v čele kandidátky. Kupkovi mandát těsně unikl. Původně získal 4 168 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar. Na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. Při kontrole soudu ale získal preferenčních hlasů více, takže mandát dostal namísto Bendla.
Soud zjistil pochybení bezmála v 200 okrscích, ve stovce to bylo u kandidátů na zadní straně volebního lístku. Zásadní rozdíly tak vznikly u kandidátů na předních místech i u samotného Kupky. „Jan Skopeček měl obdržet o 475 hlasů méně, Veronika Vrecionová o 485 hlasů méně, Vojtěch Munzar o 482 hlasů méně a Petr Bendl o 466 hlasů méně. Martin Kupka měl naopak získat o 152 hlasů více,“ uvedl soudce zpravodaj Petr Mikeš. ODS dostala ve Středočeském kraji přes 85 000 hlasů, pětiprocentní hranice tak činila bezmála 4 300 hlasů. Získali je pouze Skopeček a po přepočtu NSS i Kupka, kterému předtím scházela stovka hlasů. Naopak úbytkem téměř 500 hlasů se pod hranici propadli Vrecionová, Munzar i Bendl. Po Skopečkovi a Kupkovi tak zbylé dva mandáty brali Vrecionová a Munzar. Bendl se stal prvním náhradníkem.
Soud také zjistil, že ODS měla dostat o 14 hlasů méně, ale podle něj to nebylo nic zásadního a rozložení sil ve sněmovně se tím nezmění. Soud rovněž doporučil, aby se netiskly volební lístky na obě strany. Může to podle něj vést k chybám i k ovlivnění voličů, kteří si nemusejí kandidátů na druhé straně všimnout. Podle soudu musejí také ministerstvo vnitra a zákonodárci reagovat na zjištěná pochybení, aby nevznikala budoucí rizika. Pokud by se nic nezměnilo, hrozí, že v případě vyššího počtu podnětů u dalších voleb může soud příště ověřovat výsledky ve více krajích, může to paralyzovat ustavování sněmovny, zneplatnit více kandidátů, nebo dokonce celý výsledek voleb.
Soud zkontroloval preferenční hlasy na základě podnětu Tomáše Nováka z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Po volbách zjistil, že v daném okrsku není jeho preferenční hlas pro Kupku zohledněn.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Co se s těmi penězi stalo?
,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...
Další články z rubriky
22:18 „Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy
Strategická komunikace České republiky se připojila k mezinárodní kampani, která upozorňuje na zneuž…
- 17:59 „Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?
- 13:37 Nepříjemný moment kolem Zelenského jednání. „Nešlo to jinak.“
- 11:02 „Ojetá“ Pazderková. Na Fialovu hvězdu útočí její minulost
- 16:16 „On není salónní intelektuál“. Jubilant Jiří Svoboda
- 7:45 Simionovu vítězství v Rumunsku tleskal muž od Trumpa. Mluvil o Havlovi. A tak jsme na něj naběhli